Špinavá politika rozdělila slavné herecké bratry na dlouhá léta. Jeden skončil v emigraci, druhý v buňce KSČ.

Herec a politik Martin Štěpánek
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zprávy 
17. prosince 2016 03:00 / Česká televize
  0   0
Nechutné politické hrátky let minulých si rodina Martina a Petra Štěpánkových užila opravdu mírou vrchovatou a politický režim oba bratry rozdělil na dlouhou dobu.
Nejnovější

Paroubek radí sociálním demokratům, aby se zbavili kmotrů

Nejstarší syn herecké legendy Zdeňka Štěpánka, Martin, byl velkým kritikem totalitního režimu a kvůli politickým tlakům musel odejít jak z Národního divadla, tak později i z Činoherního klubu. Jeho ženu, taktéž herečku, Jaroslavu Tvrzníkovou čekal ve Zlaté kapličce rovněž vyhazov. Manželé se rozhodli svoji situace vyřešit radikálně.

Oželeli rozjetou hereckou kariéru v nejistých politických poměrech a vydali se vstříc nejistotě ve svobodné zemi. Emigrovali do Vídně. V Rakousku působil Štěpánek v divadle Theater der Komödianten a po přesunu do Německa i v mnichovském Theater ensemble V.M.. Nejvíce se ale herec angažoval politicky, a to právě v Mnichově v redakci rádia Svobodná Evropa. Zpět do vlasti se vrátil roku 1994 a krátce také působil ve vládě Mirka Topolánka jako ministr kultury. V podvečer 16. září 2010 se těžce nemocný Martin Štěpánek ve svém vinohradském bytě v Praze zastřelil.

Zatímco Martin žil ve vynucené emigraci, mladší bratr Petr s režimem alespoň navenek "kamarádil". Vstoupil do KSČ a dokonce vedl její základní organizaci v Národním divadle. Dalším plánovaným krokem režimních představitelů bylo získání Petra Štěpánka do řad estébáků. Z toho se ale herci podařilo vykroutit, neboť se ukázal jako zpravodajsky nevyužitelný typ. Z archivu StB vyplývá, že sice byl se svým bratrem v kontaktu, ale na veřejnosti se od jeho politické činnosti ve Svobodné Evropě distancoval. Před režimem se snažil kličkovat, a jak záznamy StB ukazují, o rodině svého bratra odmítal cokoliv prozradit. Sám herec o této životní etapě odmítá hovořit.

📷
4
fotografie
slj | inStory.cz
Komentáře
Reklama
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Salma Hayek v slzách. Přišla o svou lásku

Styl

I oblíbené hubnutí dle krabiček má svá pro a proti. Na co si musíte dát největší pozor?

Dům a zahrada

Vyhněte se největším chybám při zařizování ložnice

1. Britský princ William si nechal oholit hlavu!

2. Dara Rolins tráví dovolenou s Rytmusem i Majkem Spiritem!

3. Ed Sheeran se bude ženit!

4. Lady GaGa šokovala v Milánu svým kozím kožešinovým kabátem!

5. Karolína Kurková ozdobila slavnostní večer švýcarských hodinek a byla u toho zatraceně sexy!

خرید فیلتر شکن خرید vpn