خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Evropský stát ve vyhnanství. Zhroucení a ožebračení lidé • Zprávy / inStory.cz
 

Evropský stát ve vyhnanství. Zhroucení a ožebračení lidé

Miliony Albánců podlehly lákání na zisky z pyramidových her
 Zprávy 
21. května 2017 03:00 / Shutterstock
  2   3
Albánie, zdaleka nejchudší a nejizolovanější evropská země, se na počátku 90. let minulého století probouzela z téměř padesátileté komunistické nadvlády.
Nejnovější

První bojové nasazení na světě. Bombardéry F-35 zaútočily

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Lidé, kteří celý život strávili pod přísným dohledem strany a tajné policie, jen pomalu odhalovali principy fungování kapitalistické společnosti. I díky tomu miliony Albánců podlehly lákání na zisky z pyramidových her. Výsledkem se před 20 lety stalo naprosté zhroucení státu.

Nepokoje, vyvolané krachy podvodných finančních společností, postupně od začátku roku 1997 zachvátily množství albánských měst včetně metropole Tirany. Výsledkem střetů demonstrantů s policií byla nejen zranění na obou stranách, ale i zničené vládní budovy, Národní muzeum či Palác kultury. V reakci na to povolil parlament použití armády na ochranu komunikací a vládních budov. Chaosu v zemi se tím ale zabránit nepodařilo.

Lidé, kteří přišli o celoživotní úspory a mnozí z nich dokonce i o peníze z prodeje domů, totiž spojovali své ožebračení právě s vládnoucími politiky z Demokratické strany, která se moci ujala po pádu komunismu. Vláda sice přišla s prohlášením, že střadatelům většinu peněz vrátí a další fungování pyramidových her zakázala, šlo však jen o prázdné sliby. Když podvedení Albánci zjistili, že jejich úspory definitivně přišly vniveč, následovala na přelomu února a března další vlna nepokojů. Protesty se neobešly bez násilí, a protože kolabující stát nebyl schopen ochránit sklady zbraní, dostaly se do rukou obyvatel statisíce kusů pistolí a útočných pušek včetně milionů kusů střeliva. Nepokoje, které zmítaly Albánií téměř čtvrt roku, si vyžádaly dva tisíce životů.

Situaci pomohl uklidnit až zásah mezinárodních sil pod vedením Itálie. Mandát k němu dala Rada bezpečnosti OSN na konci března a v polovině dubna již byly zahraniční jednotky rozmístěny v Albánii. Tato mise trvala zhruba čtyři měsíce. Během ní se situaci v zemi podařilo uklidnit a v létě se dokonce konaly předčasné volby, z nichž vzešla nejen nová vláda a parlament, ale i nový prezident. K moci se s velkou většinou poslanců dostala Socialistická stana Albánie.

Následky krachu pyramidových her, které se v Albánii rozmohly po roce 1991 a Albánci v nich přišli o přibližně 1,5 miliardy dolarů, se napravovaly jen pomalu. Systémy, založené na vyplácení starých vkladatelů penězi těch nových, totiž fungovaly bez problémů více než tři roky, pravděpodobně i díky symbióze s vládnoucími demokraty. Objevily se také informace o tom, že albánské pyramidové společnosti umožnily prát špinavé peníze italských zločineckých gangů.

Kromě ztráty důvěry v politiku, která v Albánii nikdy nebyla zvláště silná, se krach podvodných investičních firem nabízejících měsíční úroky v řádech desítek procent, negativně podepsal na bezpečnostní situaci. A to nejen v Albánii, která se na dlouhou dobu stala živnou půdou kriminálních živlů, ale i v blízkém okolí. Zbraně ukradené z albánských skladů se například pašovaly do sousedního Srbska, kde se jimi koncem 90. letech vyzbrojili separatisté z Kosovské osvobozenecké armády.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Trápení Hanky Reinders Mašlíkové: Co krásné moderátorce chybělo ke štěstí?

Styl

I kabelky podléhají módním trendům. Co letí letos?

Dům a zahrada

Máte rádi maggi či kari? Vypěstujte si na zahradě rostlinu, která vám toto koření nahradí

1. Čechomor zahraje u Vágnera na Katlově

2. Poznáte nestárnoucího zpěváka?

3. Hvězda Ulice ukázala exotického přítele

4. Mahulena Bočanová vyráží na dovolenou s dcerou už na začátku sezóny

5. Iva Kubelková si v nové roli moc nezahrála. Dostala rovnou tři kulky