Národní sbírka? A na co všechno by měl chudák český občan ještě přispívat?

Sbírka na varhany do katedrály jako symbol a pokračování tradice? Nebo je to jinak?
 Komentáře 
26. dubna 2017 05:00 / Shutterstock
  12   25
Katedrála svatého Víta je bezesporu nejvýznamnější český katolický kostel, tvoří světově známou dominantu Pražského hradu a jednu z nejnavštěvovanějších památek.
Nejnovější

Alkoholové excesy jsou prý minulostí. Zákaz alkoholu ve sněmovně se proto ruší

Hodně nechutné soudní tahanice o vlastnictví katedrály, které otevřela v prosinci 1992 Náboženská matice svou určovací žalobou proti Kanceláři prezidenta republiky, byly nakonec po osmnácti letech ukončeny dohodou tehdejšího prezidenta Václava Klause a pražského arcibiskupa Dominika Duky v květnu 2010. Od té doby se stát i církev starají o katedrálu společně.

V pondělí uvedla ČT24 reportáž o podpisu smlouvy na výstavbu nových varhan, které mají nahradit již nevyhovující Mölzerovy romantické varhany. Smlouvu na nové varhany, které postaví španělská firma Gerhard, podepsal kardinál Dominik Duka. Pořízení nového nástroje přijde na 80 milionů korun. Náklady mají být uhrazeny z celonárodní sbírky Nadačního fondu Svatovítské varhany.

Podle vyjádření kardinála Duky sbírka stále probíhá a bylo potřeba, aby se nashromáždila přibližně třetina potřebných prostředků, aby bylo možno smlouvu podepsat. „A ten zbytek se dosbírá“ prohlásil pan kardinál s úsměvem.

Rozhodně nejsme proti pořízení nového vyhovujícího nástroje. Ani pořizovací hodnota 80 milionů korun nám nepřijde vzhledem k významu katedrály nijak přehnaná. A katedrála si jistě nové varhany zaslouží.

Co nám poněkud nedává smysl je, proč se musí na tuto investici do katedrály, kterou společně spravuje církev a stát, pořizovat sbírka, do které mají přispívat občané, obce a firmy? A přispívají už od března 2014, kdy byla zmíněná nadace založena. A stále zbývá dosbírat, jak říká kardinál Duka, přibližně 50 milionů korun!

Abychom to nějak shrnuli. Církev se 18 let dost nevybíravým způsobem soudila o to, aby byla katedrála v jejím vlastnictví. Neuspěla a nakonec došlo tedy ke zmíněné dohodě, že starat se o ní budou rukou společnou a nerozdílnou spolu se státem. Vcelku logicky by tedy stát a církev měli rovněž rukou společnou a nerozdílnou nové varhany zaplatit.

Nakonec pro stát by bylo nějakých 40 milionů jako kapka v moři. Přiznejme, že bez mrknutí oka utrácí miliardy a desítky miliard za mnohdy zcela nesmyslné projekty, kampaně a jiné zbytečnosti. A církev? Vzhledem k restitucím, kdy obdržela majetky a kompenzace za desítky miliard, by snad také mohla někde těch 40 milionů uškudlit!

Tak proč sbírka? Podle Duky je to symbolické. Národní divadlo prý bylo také financováno z veřejné sbírky. Navíc prý katedrála patří všem (když už to tedy u těch soudů nedopadlo), sbírky podle jeho slov patřily k hlavním zdrojům financování její výstavby a takové kolektivní úsilí má prý v české historii hlubokou tradici.

Nevíme. Možná má pan kardinál pravdu. Ale nějak se nemůžeme zbavit dojmu, že než o hlubokou tradici jde o to, že má církev tak nějak hluboko do kapsy.

kvk | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Velkou Británii čeká další královská svatba!

Styl

Konzumujete často pekanové ořechy? Toto byste měli určitě vědět

Dům a zahrada

Nejoblíbenější psi? Ovčák, jezevčík i retrívr

1. Totální změna image! Vlastina Svátková Kounická se zbavila svých krásných dlouhých vlasů!

2. Vendula Pizingerová vysvobodila manžela zpod laviny!

3. Británii čeká další královská svatba! Princezna Eugenie ukázala zásnubní prsten!

4. Moderátor Petr Vágner se zúčastnil extrémního závodu!

5. Britský princ William si nechal oholit hlavu!

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن