Vědci varují! Supervulkán v Evropě brzy vybuchne

Podle vědců může dojít k erupci v blízké budoucnosti
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zprávy 
18. května 2017 04:18 / Shutterstock
  3   2
Vědci varují, že jedna z italských sopek je v kritickém stádiu a že hrozí zničující erupce. Doufají, že výsledky jejich výzkumu donutí místní úřady jednat a připravit se na to nejhorší.
Nejnovější

Nižší ceny paliva vydrží už jen pár dní. Pak řidiči zase sáhnou hlouběji do kapsy!

Flegrejské pole nebo Campi Flegrei je název vulkanické kaldery, která se nachází nedaleko Neapole. Podle expertů z Observatoře Vesuvius a londýnské University College hrozí, že vybuchne. Poslední erupce se sice odehrála již v roce 1538, ale od té doby je oblast vulkanicky aktivní a pravidelně zde dochází k menším či větším zemětřesením.

Vědci zpozorovali, že pod zemskou kůrou v této části Itálie se hromadí magma, k čemuž docházelo i před poslední erupcí ještě ve středověku. Jejich studie publikovaná v časopise Nature naznačuje, že k další erupci může dojít již brzy. „Zkoumali jsme, jak pod Campi Flegrei praská a hýbe se zem. Tento pohyb naznačuje, že kaldera se dostává do kritického stadia, kdy další její aktivita může vyústit do možnosti erupce," vysvětluje Christopher Kilburn z University College London.

Pokaždé, když se pod vulkánem hromadila energie, magma stoupalo na povrch. Když ale následně nedošlo k erupci, nahromaděná energie se pozvolna uvolnila. Nyní se ale zdá, že k samovolnému uvolnění nedochází a stane se tak až působením seismické aktivity.

Podle vědců je nezbytné, aby italské úřady byly na situaci připraveny. Případný výbuch sopky by totiž mohl postihnout 360 tisíc lidí žijících v blízkosti kaldery, ale také téměř milion obyvatel nedaleké Neapole.

Camp Flegrei není jedinou vulkanickou hrozbou v Itálii. Na vulkánu Etna, nejvyšší aktivní sopce v Evropě, dochází k výbuchům pravidelně. Naposledy v dubnu, kdy do vzduchu vyvrchlila oblak prachu.

📷
3
fotografie
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Umíte si to představit? Tahle křehotinka si zahraje Halinu Pawlowskou!

Styl

Zázračná slivovice a jak jí účinně konzumovat

Dům a zahrada

Už jste slyšeli o akvaponickém skleníku?

1. Zamilovaná Vignerová prozradila, jakou trpí fóbií a našla prý na ní lék

2. Je zasnoubená, má dceru a teď konečně řekne své ano. Tereza Chlebovská se bude vdávat!

3. Moderátorka Snídaně s Novou Zorka Hejdová si užívá panenské přírody úplně nahá!

4. Salma Hayek okouzlila Cannes nejen bujným poprsím, ale šokovala i novou image!

5. Oscarový miláček žen DiCaprio je opět single! S nádhernou Dánkou je konec!