خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Průšvih na ministerstvu školství: NKÚ zjistil, že úřad rozděloval peníze na sport netransparentně • Zprávy / inStory.cz
 

Průšvih na ministerstvu školství: NKÚ zjistil, že úřad rozděloval peníze na sport netransparentně

NKÚ odhalil podivné machinace na Ministerstvu školství v souvislosti s dotacemi na sport.
 Zprávy 
29. května 2017 08:30 / Ilustrační foto
  8   11
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se potýká s dalším problémem. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) totiž v pondělí zveřejnil zprávu, ze které vyplývá, že úřad v letech 2013 až 2015 rozděloval dotace na investice do sportu netransparentně.
Nejnovější

První bojové nasazení na světě. Bombardéry F-35 zaútočily

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

NKÚ si posvítilo na dotační podporu materiálně technické základny. Dotace z tohoto programu měly pomoci zajistit dostupnost sportovišť široké veřejnosti, zlepšovat technické podmínky pro veřejnost i pro sportovní reprezentaci včetně mládeže. Celkem MŠMT v kontrolovaných letech rozdělilo z programu přes 2,2 miliardy korun. A výsledky kontroly odhalily skandál! "Při rozdělování dotací postupovalo MŠMT netransparentně a vytvářelo tak nerovné podmínky pro uchazeče. Rozdělené dotace navíc málo kontrolovalo," píše se ve zprávě NKÚ.

Jedním z hlavních parametrů a pak i hodnoticím kritériem při rozdělování dotací měla být například výše spoluúčasti žadatele při hrazení projektu. U některých projektů MŠMT požadovalo spoluúčast ve výši 30 % nákladů. Dotace státu tedy neměla překročit 70 %. MŠMT ale zároveň schvalovalo u takových projektů výjimky a některým žadatelům uhradilo z dotací i 100 % nákladů.

U jednotlivých hodnoticích kritérií pro posuzování žádostí o dotaci MŠMT nestanovilo, kolik lze za ně získat bodů. Nebylo tak jasné, jak bude žádosti podle těchto kritérií hodnotit. Bodování MŠMT stanovilo až v roce 2016.

V letech 2013 až 2015 MŠMT podpořilo celkem téměř 300 žadatelů. "Jednomu jedinému z nich přitom vyplatilo 249 milionů korun, tedy více než desetinu z celkového objemu peněz v programu," popsali situaci kontroloři.

Akce, které dostanou dotaci, měla vybírat expertní komise. Ta ale projednávala už připravené návrhy akcí k podpoře, které pak případně s drobnými úpravami schválila. Komise tak nehodnotila žádosti podle stanovených kritérií. Kdo a jak zpracovával návrhy na akce, které komise projednávala, MŠMT nedoložilo.

MŠMT si také stanovilo, že v tzv. mimořádných záležitostech, které ale nijak nevymezilo, nemuselo dodržovat některé nastavené podmínky pro rozdělování dotací. MŠMT tak v letech 2013 až 2014 rozdělilo část dotací v neoficiálním schvalovacím procesu bez jasných pravidel.

MŠMT v těchto letech dodatečně doplňovalo do programu nové akce, aniž by bylo zřejmé, na základě čeho je do programu zařadilo. Vybíralo jak akce, které měly žádost podanou v řádném termínu, tak akce, které byly podány později. V rámci změnových řízení v programu MŠMT také některé akce rušilo, některým měnilo výši poskytnuté podpory nebo dávalo výjimky ze zásad.

Na vzorku 35 akcí devatenácti příjemců dokonce kontroloři zjistili, že MŠMT přidělovalo dotace i žadatelům, kteří nesplnili některé podmínky! "Například nevyřadilo žádosti, které podali uchazeči po termínu nebo které byly nekompletní. Dotace přidělilo i na akce, které neodpovídaly cíli programu. Podporu tak dostali žadatelé například na nákup počítačů a kopírek, osobního auta pro zastřešující organizaci nebo na vzduchotechniku v sídle organizace, které není sportovním zařízením," objasnil NKÚ.

MŠMT také podle NKÚ nedostatečně kontrolovalo využití dotací u příjemců. V letech 2013 až 2015 zkontrolovalo jen dotace za 2,4 milionu korun, a to pouze u jednoho příjemce, navíc na dvě akce z let 2011 a 2012.

NKÚ našel při kontrole pochybení i na straně příjemců. Někteří z nich například chybovali při výběru dodavatelů, propláceli práce před jejich provedením nebo nesplnili minimální podíl vlastních zdrojů na financování akce. U šesti příjemců mají kontroloři podezření na porušení rozpočtové kázně, což oznámili příslušným finančním úřadům.

ČTK se podařilo získat vyjádření MŠMT, které vinu háže na minulé šéfy. Prý se pochybení stala v důsledku špatně nastavených pravidel financování sportu u předchozích vedení úřadu. "Nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo již pod mým vedením nerozporovalo," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Dodala, že už několik týdnů po svém nástupu do čela resortu nařídila první audit sekce sportu. "Během svého působení jsem nařídila celkem 11 auditů a dalších mimořádných kontrol sekce sportu," doplnila pro ČTK Valachová.

Ministryně má před sebou poslední dny ve funkci. Rozhodla se rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Trápení Hanky Reinders Mašlíkové: Co krásné moderátorce chybělo ke štěstí?

Styl

I kabelky podléhají módním trendům. Co letí letos?

Dům a zahrada

Máte rádi maggi či kari? Vypěstujte si na zahradě rostlinu, která vám toto koření nahradí

1. Čechomor zahraje u Vágnera na Katlově

2. Poznáte nestárnoucího zpěváka?

3. Hvězda Ulice ukázala exotického přítele

4. Mahulena Bočanová vyráží na dovolenou s dcerou už na začátku sezóny

5. Iva Kubelková si v nové roli moc nezahrála. Dostala rovnou tři kulky