خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Dešťovka žádnou extra úsporu nepřinese. Přesto je zájem o dotace obrovský • Zprávy / inStory.cz
 

Dešťovka žádnou extra úsporu nepřinese. Přesto je zájem o dotace obrovský

Zájem o dotace na dešťovku byl mezi lidmi obrovský. Za první dvě hodiny dorazilo 800 žádostí za asi 39,5 milionu korun.
 Zprávy 
30. května 2017 07:25 / Shutterstock
  7   13
Češi projevili smysl pro ekologii. Zájem o státní dotace na dešťovou vodu je totiž enormní, přesto, že díky dešťovce rodiny ušetří maximálně dva tisíce korun ročně. Ministerstvo životního (MŽP) prostředí tak velký ohlas prý čekalo.
Nejnovější

Drahoš zakládá spolek Společně pro Česko. Co od něj čeká?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Během prvních dvou hodin od otevření nového dotačního programu Dešťovka přijal stát přes 800 žádostí za zhruba 39,5 milionu korun. Je to zhruba 40 procent celkového rozpočtu programu, ve kterém chce stát přerozdělit 100 milionů korun.

Díky zcela novému, pilotnímu a celorepublikovému programu určeného na hospodaření s dešťovou vodou si lidé díky MŽP mohli historicky zcela poprvé požádat o dotaci na nádrže pro zachytávání dešťové vody a její využití na zálivku nebo v domácnosti, např. na splachování toalety. Jedna domácnost může dostat až 105 tisíc korun. Programem chce stát bojovat proti plýtvání s vodou a proti suchu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se mohla ještě letos v létě vypsat další výzva minimálně ve stejném finančním objemu.

Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) může typická domácnost ušetřit za rok díky lepšímu využívání zhruba 23 metrů krychlových vody. Finanční úspora při používání dešťových nebo tzv. šedých vod by tak mohla podle SOVAK znamenat pro rodinu úsporu maximálně 2 000 korun za rok. Zároveň je však třeba vzít do úvahy dodatečné provozní náklady na čerpání vody, filtraci i na údržbu samotného zařízení na využívání vod. Přesto, že české domácnosti díky dešťovce žádné závratné peníze neuspoří, zájem o dotace je obrovský.

Zájem žadatelů začal včera hned po spuštění v 10:00. Za prvních 18 minut si 250 zájemců podalo žádosti za zhruba 12 milionů korun. Ministr životního prostředí Richard Brabec už dříve avizoval, že je možné, že se peníze vyčerpají velmi rychle. "Já tím nejsem překvapen, říkali jsme, že o ten program bude obrovský zájem. Byly tisíce žadatelů, kteří se na tu stránku dívali už před spuštěním. A očekávání se naplnila měrou vrchovatou," prohlásil ministr.

100 milionů korun, které jsou v první vlně pro program vyčleněny, stačí podle něj odhadem na 3 000 až 5 000 žádostí. "Na základě zájmu, ale také podle kvality žádostí, které nám fyzicky přijdou, budeme uvažovat o přidání dalších peněz. Každopádně jsou pracovníci SFŽP ČR připraveni hodnotit žádosti okamžitě a do tří neděl můžeme mít jasno," podotkl Brabec.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. "O dotaci si mohou požádat lidé po celé České republice. Jen ten nejjednodušší systém, spočívající v pořízení nádrže na dešťovou vodu, kterou budou lidé využívat pouze na zalévání zahrady, podpoříme jenom v oblastech, ve kterých se již nyní potýkají s kritickým nedostatkem vody. Například tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů," doplnil ministr s tím, že dotace se v případě tohoto nejjednoduššího systému může vyšplhat až na 55 tisíc korun. Mezi místa výrazně postižená suchem patří například obce na Frýdecko-Místecku, Vysočině a na Znojemsku.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Energická Andrea Kalivodová: V mateřství má více aktivit než kdykoli předtím!

Styl

Nadopujte svou pleť vitaminy. Které ovoce je nejúčinnější?

Dům a zahrada

Jaro už je za dveřmi. Udělejte si jarní vázu

1. Skupina J.A.R. triumfovala na Cenách Anděl

2. Nikol Švantnerová sladila outfit se svým novým miláčkem

3. Andrea Bezděková otevřela nový music club

4. Romantika na Matějské. Peter Pecha vyvedl krásnou snoubenku

5. Manželka Daniela Hůlky porodila dceru!