Konečně také jedna dobrá zpráva pro majitele automobilů

Od prvého června vstoupila v účinnost novela zákona, která přinesla majitelům motorových vozidel dvě důležité novinky
 Zprávy 
06. června 2017 05:00 / Shutterstock
  7   0
Každý, kdo kdy kupoval či prodával ojetý automobil, si dobře pamatuje na dlouhé fronty a mnohdy hodiny čekání na přihlášení nového vozidla či přehlášení staršího vozidla v registru vozidel, lidově řečeno na dopravním inspektorátu.
Nejnovější

Schwarzenberg k Zemanovi: Názory mít může, ale ať je nepronáší v zahraničí

Od prvého června však vstoupila v účinnost novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která přinesla majitelům motorových vozidel dvě důležité novinky.

Tou prvou je, že majitelé a provozovatelé vozidel mohou od června provádět úkony v registru vozidel na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Dosud přitom bylo nutné chodit na úřad v místě trvalého bydliště či sídla firmy. Nejčastější úkony, tedy například změnu vlastníka nebo provozovatele vozidla, či registraci nového či dovezeného vozidla můžete nyní provést, kde se vám to hodí. Registraci vozidla, zápis změny vlastníka a všechny další změny v registru vozidel vám provedou na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností v ČR, podle vašeho výběru.

Druhou, velmi podstatnou změnou je, že vozidlo budete schopni přepsat i pokud druhá strana nebude z nejrůznějších důvodů na změně vlastníka spolupracovat. Eliminuje se tak například odpovědnost prodávajícího za přestupky, které způsobil nový majitel, který po koupi vašeho vozu z nejrůznějších důvodů vůz nepřepsal na sebe. Prodávající může od prvého června automobil přeregistrovat pomocí institutu „povinnosti převodu i bez součinnosti kupujícího.“ Novela tímto institutem upravuje oba možné případy, tedy pokud součinnost neposkytuje dosavadní nebo nový vlastník, může ten druhý požádat a úřad zápis změny provede.

Novela tak reaguje na časté případy, kdy se prodávající spolehl na kupujícího a na základě plné moci jej nechal vyřídit převod auta v zastoupení. Ten tak mnohdy neučinil a původnímu majiteli pak například přišla pokuta za cizí dopravní přestupek, anebo na něm byla vymáhána odpovědnost za škodu způsobenou tímto vozidlem, kterému po prodeji vypověděl povinné ručení. Tato situace byla pro prodávajícího často velmi stresující, protože mu mimo pokuty nebo náhrady škody hrozila ještě sankce až do výše 50 000 Kč za to, že vůz řádně nepřevedl.

Je tady však přece jenom jedno skryté nebezpečí. Minimálně teoreticky totiž hrozí, že na vás někdo převede bez vašeho vědomí nějaký vrak, za který nechce platit povinné ručení nebo pokuty za přestupky. Těžko se pak bude prokazovat, že s tím nemáte nic společného, a že vozidlo není vaše, když jej budete mít zapsané v registru!

Při známé „pečlivosti“ našich úřadů a vysoké kreativitě nejrůznějších podvodníků, nemusí být taková situace nakonec pouze teoretická.

kvk | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Koptík chce točit svůj filmový příběh!

Styl

Proč je důležité ořechy před konzumací několik hodin namáčet

Dům a zahrada

Usušte si přebytečné ovoce. Získáte zdravé mlsání do chladných dnů

1. Dara Rolins si užívá na Bali. Fanoušci si zase užívají pohled na její vypraceované tělo!

2. Herečka Emma Stone se stane novou tváří Louis Vuitton!

3. Vévodkyně Kate čelí skandálu kvůli strýci, který napadl svou manželku!

4. Podle Heidi Klum se se sexuálním obtěžováním setkala většina žen

5. Podívejte se, jak šikovnou a krásnou sestru má zpěvačka Celeste Buckingham