خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Šokující rozdíly v kvalitě stejných potravin v různých zemích! Němci si pochutnávají na vepřovém, Češi na kuřecím separátu • Zprávy / inStory.cz
 

Šokující rozdíly v kvalitě stejných potravin v různých zemích! Němci si pochutnávají na vepřovém, Češi na kuřecím separátu

Ministerstvo zemědělství má v rukou další důkaz o dvojí kvalitě potravin v zemích EU. Česko v průzkumu moc slavně nedopadlo.
 Zprávy 
12. července 2017 09:35 / Shutterstock
  7   14
Ministerstvo zemědělství má v ruce výsledky průzkumu, který měl odhalit, jak moc se liší zdánlivě stejné potraviny v různých evropských zemích. A ze zjištěných závěrů se vám protočí panenky!
Nejnovější

Cesta do Číny: Kdo hradil cestu Nejedlému a Tvrdíkovi?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Průzkum pro ministerstvo provedla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) a odborníci v rámci něj hodnotili výrobky z pět zemí - Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa. Pouze tři z jednadvaceti testovaných produktů byly stejné!

"Testy, které provedli odborníci z VŠCHT, ukázaly, že některé potraviny stejné značky se ve svých vlastnostech liší. Považuji to za nepřijatelné a vůči spotřebitelům za diskriminující," prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) k průzkumu, který přišel na téměř půl milionu korun. Z 21 výrobků byly shodné tři, 13 komise označila za odlišné, pět výrobků za mírně odlišné. U pěti výrobků bylo odlišné plnění při stejném rozměru balení.
 
V mnoha ohledech je zjevné, že výrobci zvýhodňují německý a rakouský trh. Například srovnávané rybí prsty Iglo měly v západních státech více masa. Ve státech na západ od Česka deklarují výrobci 65 procent masa, což je o sedm procent více než ve zbývajících třech státech. Analyticky bylo zjištěné, že v Česku byl skutečný podíl masa 50,2 procenta, v Německu 63,8 procenta. Výrobky jsou přitom balené ve stejném závodě. Podle Jurečky navíc bylo německé balení levnější.

Prací prášek Persil zase měl u západních sousedů více aktivních látek. V Maďarsku, Slovensku a v Česku byl podíl aktivní látky na dávku praní kolem zhruba 9,5 gramu, v Německu a v Rakousku okolo 11,3 gramu.

Tulip Luncheon Meat z Německa pro změnu obsahoval vepřové maso, v českém je drůbeží separát.

Jurečka chce nyní výsledky průzkumu použít jako argument při vyjednávání o řešení kvality potravin na evropské úrovni. "Zákazník, a to kdekoliv v Evropské unii, si často vybere značku, kterou už zná a důvěřuje jí. Podle mě má právo na to, aby od stejného výrobce a ve stejném obalu našel stejnou potravinu. To je, o co nám teď jde," prohlásil ministr zemědělství.

Jenže nápravy se zřejmě hned tak nedočkáme. I kdyby totiž podle Jurečky začaly evropské orgány připravovat novou legislativu, která by vytvořila povinnost mít v podobném obalu stejné potraviny, platit by mohla být nejdříve za čtyři roky.

Fakt, že i samotným Čechům takzvaná dvojí kvalita vadí, prokázal i letošní průzkum agentury STEM/MARK. Podle něj pocit, že jsou spotřebitelé druhé kategorie, má 73 procent z nich. Pětina lidí zastává názor, že "všude je to tak nějak stejně" a pouhá dvě procenta dotázaných si myslí, že v Česku mají zákazníci lepší podmínky.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Populární britský zpěvák Mika natočil klip, jaký byste od něj asi nečekali!

Styl

Ozdravte své tělo pomocí tibetské houby. Umí zatočit i s vysokým cholesterolem

Dům a zahrada

Hledáte psa do bytu? Nejlepší je lvíček

1. Kateřina Stočesová a další osobnosti se svými dětmi se nahrnuly do kina

2. Owen Wilson: Hollywoodský herec zavinil evakuaci hotelu. Víme proč

3. Petra Vraspírová si Vojtka vzít nechce

4. Seriálová kráska sexy jako nikdy předtím!

5. Skupina J.A.R. triumfovala na Cenách Anděl