خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Šokující rozdíly v kvalitě stejných potravin v různých zemích! Němci si pochutnávají na vepřovém, Češi na kuřecím separátu • Zprávy / inStory.cz
 

Šokující rozdíly v kvalitě stejných potravin v různých zemích! Němci si pochutnávají na vepřovém, Češi na kuřecím separátu

Ministerstvo zemědělství má v rukou další důkaz o dvojí kvalitě potravin v zemích EU. Česko v průzkumu moc slavně nedopadlo.
 Zprávy 
12. července 2017 09:35 / Shutterstock
  7   14
Ministerstvo zemědělství má v ruce výsledky průzkumu, který měl odhalit, jak moc se liší zdánlivě stejné potraviny v různých evropských zemích. A ze zjištěných závěrů se vám protočí panenky!
Nejnovější

Začíná velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté vyrážejí na silnice

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Průzkum pro ministerstvo provedla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) a odborníci v rámci něj hodnotili výrobky z pět zemí - Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa. Pouze tři z jednadvaceti testovaných produktů byly stejné!

"Testy, které provedli odborníci z VŠCHT, ukázaly, že některé potraviny stejné značky se ve svých vlastnostech liší. Považuji to za nepřijatelné a vůči spotřebitelům za diskriminující," prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) k průzkumu, který přišel na téměř půl milionu korun. Z 21 výrobků byly shodné tři, 13 komise označila za odlišné, pět výrobků za mírně odlišné. U pěti výrobků bylo odlišné plnění při stejném rozměru balení.
 
V mnoha ohledech je zjevné, že výrobci zvýhodňují německý a rakouský trh. Například srovnávané rybí prsty Iglo měly v západních státech více masa. Ve státech na západ od Česka deklarují výrobci 65 procent masa, což je o sedm procent více než ve zbývajících třech státech. Analyticky bylo zjištěné, že v Česku byl skutečný podíl masa 50,2 procenta, v Německu 63,8 procenta. Výrobky jsou přitom balené ve stejném závodě. Podle Jurečky navíc bylo německé balení levnější.

Prací prášek Persil zase měl u západních sousedů více aktivních látek. V Maďarsku, Slovensku a v Česku byl podíl aktivní látky na dávku praní kolem zhruba 9,5 gramu, v Německu a v Rakousku okolo 11,3 gramu.

Tulip Luncheon Meat z Německa pro změnu obsahoval vepřové maso, v českém je drůbeží separát.

Jurečka chce nyní výsledky průzkumu použít jako argument při vyjednávání o řešení kvality potravin na evropské úrovni. "Zákazník, a to kdekoliv v Evropské unii, si často vybere značku, kterou už zná a důvěřuje jí. Podle mě má právo na to, aby od stejného výrobce a ve stejném obalu našel stejnou potravinu. To je, o co nám teď jde," prohlásil ministr zemědělství.

Jenže nápravy se zřejmě hned tak nedočkáme. I kdyby totiž podle Jurečky začaly evropské orgány připravovat novou legislativu, která by vytvořila povinnost mít v podobném obalu stejné potraviny, platit by mohla být nejdříve za čtyři roky.

Fakt, že i samotným Čechům takzvaná dvojí kvalita vadí, prokázal i letošní průzkum agentury STEM/MARK. Podle něj pocit, že jsou spotřebitelé druhé kategorie, má 73 procent z nich. Pětina lidí zastává názor, že "všude je to tak nějak stejně" a pouhá dvě procenta dotázaných si myslí, že v Česku mají zákazníci lepší podmínky.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Body a korzety jsou velmi sexy. Přestaňte je schovávat, jsou totiž hitem letošního léta

Dům a zahrada

Pěstování rajčat na balkoně? Stačí vědět, jak na to

1. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

2. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

3. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

4. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

5. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...