خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Neuvěřitelný paradox: Máslo se stalo luxusním zbožím pro bohaté • Zprávy / inStory.cz
 

Neuvěřitelný paradox: Máslo se stalo luxusním zbožím pro bohaté

Cena másla láme rekordy, v obchodech ho lze pořídit i za neuvěřitelných 60 korun.
 Zprávy 
13. července 2017 08:42 / Shutterstock
  113   18
Obyčejný chleba namazaný máslem se pomalu a jistě stává luxusem, který si jen tak někdo nemůže dovolit. Ceny másla totiž lámou rekordy. Za poslední rok zdražila čtvrtkilová kostka másla v průměru o 14 korun, v obchodě ho tak lze pořídit i za 60 korun. Informoval o tom Český rozhlas.
Nejnovější

Jeden z největších inzerentů světa hrozí stažením reklam kvůli kontroverznímu obsahu

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Podle mlékárenského svazu se cena másla vyšplhala nahoru proto, že je na trhu nedostatek mléčného tuku, ze kterého se máslo vyrábí. Vysoké ceny se udrží ještě několik měsíců. Zlevňování by podle svazu mohlo přijít až na podzim.

Zatímco ještě loni v červnu byla průměrná cena másla kolem třiatřiceti korun za čtvrt kila, letos v červnu vyšla jedna kostka podle Českého statistického úřadu zhruba o 14 korun dráž. Zdražila tak téměř o polovinu. To je ale průměrná cena, na pultech obchodů nejsou výjimkou ani výrazně vyšší ceny. Za zdražením stojí hned několik faktorů.

"Stoupá cena mléka jako suroviny a je ho o něco méně než v předchozích letech. Při tom všem je vysoká celosvětová poptávka po másle. To jsou všechno faktory, které způsobily, že se cena másla v této chvíli dostala na svou historicky nejvyšší hladinu, jaká tady ještě nikdy nebyla," řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Vyšších cenovek si všímají i čeští zákazníci. Někteří proto spotřebu másla omezují. "Dřív, když jsem měla máslo na tři dny, tak místo třech dnů to mám na pět dnů a nenamažu si tolik, kolik jsem si mazávala," svěřila se Českému rozhlasu respondentka v ulicích centra Prahy. "Já máslo kupuju zásadně v akcích a mám ho v mrazáku," popsala svou zkušenost další.

Jenže ve slevě teď lidé najdou máslo jen zřídka. Podle portálu Kupi.cz, který slevy sleduje, je navíc počet akcí každý měsíc menší. Máslo teď podle portálů sledujících slevy nabízí v akci pouze jediný řetězec, a to za necelých 40 korun. Jen pro srovnání - ještě loni v červnu zákazníci našli v nabídce letáků máslo za necelých osmnáct korun a letos v červnu už stálo nejlevnější máslo skoro dvojnásobek. Směrem dolů se cenovky přepisovat nebudou ještě několik měsíců.

"V letním období má mléko o něco méně tuku a s podzimem bude už mléko více tučné. Čili bude se měnit i celková bilance mléčného tuku. S příchodem podzimní sezony by zase měly ty ceny másla jít lehce dolů, ale rozhodně nespadnou na ty hodnoty, za které jsme si zvykli máslo nakupovat v minulých letech. Nepočítejme, že bychom se dostali s cenou másla pod 40 korun," dodal Kopáček.

Navíc spotřeba mléka a mléčných výrobků roste. Třeba u másla stoupla podle statistického úřadu spotřeba od roku 2007 téměř o třetinu. Ročně ho sníme v průměru pět a půl kilo - tedy 22 kostek - na hlavu. Podle agrárního analytika Petra Havla má na cenu másla vliv právě i vyšší spotřeba. Mléčný tuk se totiž přidává třeba také do sýrů, jogurtů nebo zmrzlin.

"Spotřebitelé - nejen u nás, ale po celém světě - začali více konzumovat mlékárenské výrobky s vyšší tučností, tak logicky zbývá méně toho tuku na produkci másla. Takže je to jistý odraz spotřebitelských trendů," uzavřel Havel.

Na pultech obchodů se objevují i výrobky, které jako máslo vypadají, ale nejsou. Zpravidla bývají i levnější. Pravé máslo ale musí mít nejméně 80 % mléčného tuku, navíc nesmí obsahovat žádný rostlinný tuk.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Pařba ve Vegas: Mimořádnou atmosféru si užila Helena Vondráčková i Felix Slováček s přítelkyní

Styl

Křupání v kolenou může značit nástup osteoartrózy

Dům a zahrada

Hledáte malého pejska? Zkuste veselého bišonka

1. Jágrova partnerka Veronika Kopřivová vystavuje svoje sexy křivky v Mexiku!

2. Poznali byste tuhle roztomilou holčičku? Jako dospělou ji proslavila role Buffy, přemožitelky upírů!

3. Emma Smetana vyrazila s rodinkou na netradiční dovolenou

4. Producent Janis Sidovský ulovil v New Yorku fotku s Heidi Klum!

5. Někdejší nejvíce sexy muž planety Adam Levine se stal podruhé otcem!

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن