خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Policie v kauze ROP obvinila další dva poslance • Zprávy / inStory.cz
 

Policie v kauze ROP obvinila další dva poslance

Poslanec Josef Novotný (za ČSSD) je dalším obviněným v případu údajných machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad.
 Zprávy 
25. července 2017 10:04 / ČSSD
  7   3
Policie obvinila poslance Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) v případu údajných machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Zprávu přinesl server iROZHLAS.cz. V kauze je nyní 26 obviněných.
Nejnovější

Drahoš zakládá spolek Společně pro Česko. Co od něj čeká?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Více než měsíc poté, co sněmovna oba vydala ke stíhání, si zákonodárci převzali obvinění v kauze ROP Severozápad týkající se údajných machinací s evropskými dotacemi. Novotný chystá stížnost, Borka si chce policejní dokument nejprve prostudovat. Poslanci rozšířili řadu 24 stíhaných, mezi nimiž figurují i exsenátor Alexandr Novák či exhejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová.

Borka a Novotný jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Novotného navíc policie podle serveru podezírá ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Oba obvinění odmítají.

"Určitě podáme stížnost, ale předpokládám, že bude zamítnuta," řekl serveru Novotného advokát Josef Lžičař. Další kroky případně podnikne, až se seznámí se spisem. "Něco přišlo, ale byl jsem na dovolené, tak teď se tím budu zabývat," uvedl Borka.

Stíhání se týká třetí vlny kauzy ROP Severozápad, kterou policie rozjela na konci loňského roku díky informacím od spolupracujícího obviněného, exředitele dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze. A právě ten na poslance Novotného, někdejšího hejtmana Karlovarského kraje, ukázal během své výpovědi. Podle exšéfa dotačního úřadu byl Novotný jednou z vůdčích postav, která určovala, kdo si na evropské peníze sáhne. Podle Kušnierze tak zařídil 315 milionů pro střední školu v Sokolově, kterou v minulosti vedl.

Borka se podle policie podílel na machinacích jako člen hodnotící komise a pomáhal tak schvalovat nezákonně vybrané projekty. I přes stíhání zůstává lídrem karlovarské kandidátky do podzimních voleb.

Policie spočítala, že skupina údajně zmanipulovala přes 500 projektů a způsobila škodu bezmála 14 miliard korun. Podle obvinění stáli v čele podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák. Kušnierz vyšetřovatelům například popsal, že Nováka oslovoval jako Kapitána a Ježka jako Pana Velkomožného. Jejich příkazy pak politici a úředníci údajně bezvýhradně plnili. Ježek je kvůli případu již od konce loňského roku ve vazbě, soud nedávno zamítl jeho žádost o propuštění.

Sněmovna vydala oba poslance ke stíhání na začátku června. Mandátový a imunitní výbor hlasoval o doporučení Sněmovně u každého zvlášť. Stejně postupovalo i plénum. Pro vydání Novotného hlasovalo 68 z 85 přítomných poslanců, proti jich bylo sedm. Borkovo vydání ke stíhání podpořilo 69 přítomných poslanců, proti jich bylo šest.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Mezi obviněnými jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé, včetně někdejšího senátora Alexandra Nováka nebo bývalé hejtmanky za ČSSD Jany Vaňhové. V posledních letech už bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací v tomto operačním programu odsouzeno.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Energická Andrea Kalivodová: V mateřství má více aktivit než kdykoli předtím!

Styl

Nadopujte svou pleť vitaminy. Které ovoce je nejúčinnější?

Dům a zahrada

Jaro už je za dveřmi. Udělejte si jarní vázu

1. Skupina J.A.R. triumfovala na Cenách Anděl

2. Nikol Švantnerová sladila outfit se svým novým miláčkem

3. Andrea Bezděková otevřela nový music club

4. Romantika na Matějské. Peter Pecha vyvedl krásnou snoubenku

5. Manželka Daniela Hůlky porodila dceru!