Velmi nebezpečné! Jaderné mocnosti chrastí zbraněmi

Čína nikomu nepřenechá ani kousek svého území a je připravena bránit ho silou
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zprávy 
05. srpna 2017 06:51 / Shutterstock
  0   3
Indie a Čína se dostávají do stále častějších konfliktů. Zatím jen ve formě slovních konfrontací na úrovni ministerstev zahraničí obou zemí. V posledních dnech ale napětí mezi oběma jadernými mocnostmi výrazně narostlo.
Nejnovější

Zájem Čechů o dovolenou na výletní lodi výrazně roste

Příčinou je územní spor v oblasti průsmyku Doka na hranici mezi Čínou, Indií a Bhútánem. Server China Daily přetiskl fotografii, ze které má být patrné, že indičtí vojáci nelegálně vstoupili na čínské území. Na fotografii je zachycených několik desítek indických vojáků a dva vojenské buldozery.

Čína tvrdí, že Indové pracují na čínském území, že pronikli několik stovek metrů do čínského vnitrozemí a brání čínským stavebním četám ve stavbě silnice. O věrohodnosti fotografie se debatuje na sociálních sítích. Obrysy postav i techniky jsou neostré, připomíná to scan z nějaké počítačové hry. China Daily jako svůj zdroj uvádí tiskovou agenturu Sin-chua.

Čínské ministerstvo zahraničních věcí tvrdí, že na konci června překročilo nelegálně hranici 270 indických vojáků a na konci července dalších čtyřicet.

Indie zatím neodpověděla, nevyjádřilo se ani indická diplomacie, ani ministerstvo obrany. Čína zdůrazňuje, že čeká na vysvětlení.

Pohraniční oblast indického svazového státu Sikkim je dlouhodobě místem, kde je mezi Indii a Čínou veliké napětí. Důvody jsou historické. Hranice v oblasti není úplně přesně vymezena, respektive každá strana má svůj výklad a odvolává se na různá historická vyměřování a různý výklad dohod.

Obě země v místě koncentrují vojáky a vojenskou techniku a z vnitrozemí do oblasti stavějí moderní silnici. V případě válečného konfliktu se po ní obě armády budou moci rychle přesunout k hranici.

Někteří političtí asijští komentátoři říkají, že hned po Korejském poloostrově je to nejpravděpodobnější místo, kde by mohlo dojít k otevřenému konfliktu. Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden prohlásil, že Čína nikomu nepřenechá ani kousek svého území a je připravena bránit ho silou a čínské noviny k tomuto výroku hned připojují zpravodajství právě z čínsko-indické hranice.

📷
1
fotografie
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zedníčkovi už zase zrušili pořad Kurňa, co to je!

Styl

Léčivé účinky obyčejných brambor

Dům a zahrada

Výměna vodovodní baterie pro začátečníky

1. Poznáte dceru herečky, která se proslavila v komedii Slunce seno? Podoba napoví!

2. Leonardo DiCaprio má novou lásku!

3. Podle Heidi Klum dětem nevadí, že se odhaluje na Instagramu!

4. Ze všech hereček letos nejvíce vydělala Emma Stone!

5. Miley Cyrus se s novou skladbou vrací ke svým kořenům!