Papež František se vyjádřil ke zneužívání dětí kněžími

Zneužívání dětí kněžími je strašlivý hřích, napsal papež František v předmluvě nové knihy
 Zprávy 
18. srpna 2017 04:49 / Shutterstock
  3   8
Hlava římskokatolické církve označila zneužívání děti za obludnost a zároveň slíbila, že vystoupí proti pachatelům i biskupům, kteří nad nimi drží ochrannou ruku. Papež to uvedl v předmluvě nové knihy.
Nejnovější

Současná politika? Estébáci a komunista na Hradě, tvrdí Miroslava Němcová

Papež napsal předmluvu k memoárům Daniela Pitteta, což je osmapadesátiletý Švýcar, kterého jako dítě znásilnil katolický kněz. Tehdy Pittetovi bylo osm let. Kniha se jmenuje „Odpouštím vám, otče" s podtitulem „Zneužitý, ale nezlomený". Celou předmluvu knihy ve středu zveřejnil německý bulvární deník Bild. Úryvky tohoto textu už dříve publikoval také Vatikánský rozhlas.

Papež v předmluvě píše, že proti všem kněžím, kteří se zpronevěřili svému povolání, přijme ta nejdůslednější opatření. To prý platí i pro biskupy a kardinály, kteří tyto duchovní chrání, jak tomu v minulosti opakovaně bylo. František píše, že Pitteta potkal v roce 2015 a jeho vyprávění o utrpení, které zažil, ho prý velmi zasáhlo.

Papež knihu označuje za svědectví toho, jak může zlo vstoupit do srdce služebníka církve. František označuje zneužívání za absolutní monstróznost, strašlivý hřích, který je radikálně protikladný vůči učení Krista. Také připomíná osudy obětí, které spáchali sebevraždu. A klade si otázku: „Jak může kněz, který slouží Kristu a církvi, nakonec způsobit tolik zla?"

Papež František nevystoupil proti zneužívání dětí poprvé. Ostatně i v předmluvě papež připomíná dokument vydaný loni, podle kterého se musí v církvi zvlášť chránit ti nejbezbrannější a je třeba být extrémně přísný vůči kněžím, kteří zrazují své poslání.

V posledních desetiletích totiž vyšly najevo tisíce případů zneužívání kněžími po celém světě a ti, kteří dosud promluvili, dodávají odvahu dalším.

Katolická církev už na kompenzacích obětem vyplatila přes dvě miliardy dolarů. Papež František opakovaně slíbil nulovou toleranci, ale Vatikán čelí kritice ze strany zneužitých. Podle nich by mohl dělat víc.

V roce 2014 vznikla ve Vatikánu poradní komise k tomuto tématu, kterou má papež k dispozici. Oběti zneužívání, které jsou součástí této komise, ji ale kritizují za to, že postupuje pomalu a že Vatikán nespolupracuje.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tenhle český herec drží hladovku, aby porazil rakovinu! Podaří se mu to?

Styl

Zbavte se hromady bot! Poradíme, jak je úsporně skladovat

Dům a zahrada

Přineste si domů kus přírody a vymyslete dekorace s pískem

1. Krásná Ivanka Trump se ukázala bez make-upu!

2. Ed Sheeran vystoupí v prosinci v Rakousku! Na koncert se ale nedostanete...

3. Svět má zase novou královnu krásy, pochází z Indie!

4. Elizabeth Hurley zveřejnila fotky v průsvitné tunice!

5. Další hvězdný rozchod! Jennifer Hudson opustila snoubence