Na útok v Barceloně upozornil české turisty speciální systém

Popularita systému DROZD roste. Na útok v Barceloně upozornil 130 českých turistů
 Zprávy 
20. srpna 2017 04:19 / Shutterstock
  7   2
Zájem o dobrovolnou registraci v cestovatelském systému DROZD výrazně stoupá. Čechů mířících do zahraničí se do této aplikace od ledna přihlásilo už skoro 59 tisíc.
Nejnovější

Do čela ČSSD by se rád postavil tento muž. Má ale podmínku

To je stejný počet turistů, kteří se do DROZDu registrovali za celý loňský rok. Cestovatelé můžou dostávat v cizině SMS zprávy o hrozícím nebezpečí. Zároveň má Ministerstvo zahraničí přehled o Češích v místech, kde se stane teroristický útok.

Počet registrací do systému DROZD roste vždy v souvislosti s mimořádnou událostí v konkrétní zemi. Například přes noc dvojnásobně narostl počet českých turistů, kteří jsou teď ve Španělsku. V systému jich je teď přes 300, včera jich nebyla ani polovina.

SMS zprávu s informací o útoku v Barceloně dostalo asi 130 Čechů. Ve zprávě od ambasády měli i kontakty na konzulární oddělení. Při přihlašování do systému DROZD člověk zadává vedle jména, bydliště a kontaktních údajů také zdravotní pojišťovnu nebo číslo cestovního dokladu.

Systém DROZD funguje už osmým rokem. Letos se do něj registrovalo 59 tisíc Čechů a nejčastější zemí, kterou uvedli, byl Egypt. Na druhém místě bylo Chorvatsko a dále Velká Británie, Turecko a Řecko.

Evropských míst obecně přibývá. Jak popisuje Irena Valentová z Ministerstva zahraničí, dřív se Češi hlásili do DROZDu, když cestovali do vzdálenější Indonésie nebo Afriky. Dnes už se vzhledem k mimořádným událostem přihlašují i při cestě do běžných evropských destinací.

„Není to jenom, že by se lidé registrovali do DROZDu v souvislosti s teroristickými útoky. V loňském roce jsme například zaznamenali velký nárůst registrací třeba pro Itálii, kde se v uplynulém roce často odehrávala zemětřesení,“ říká Valentová.

Registrace do systému DROZD je zdarma. Ministerstvo zahraničí vyjde měsíčně na několik tisíc korun.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tenhle český herec drží hladovku, aby porazil rakovinu! Podaří se mu to?

Styl

Jak se vyznat v široké nabídce prodávaných vín a vyhnout se nekvalitním patokům

Dům a zahrada

Využijte obyčejné lahve a rozzařte svůj interiér

1. Svět má zase novou královnu krásy, pochází z Indie!

2. Elizabeth Hurley zveřejnila fotky v průsvitné tunice!

3. Další hvězdný rozchod! Jennifer Hudson opustila snoubence

4. Nemocná Mariah Carey ruší koncerty!

5. Syn Simony Krainové se objevuje v nové kampani! Je k sežrání!