خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Volba prezidenta se blíží, ale strany stále nemají jasno, jak zabojovat o Hrad • Zprávy / inStory.cz
 

Volba prezidenta se blíží, ale strany stále nemají jasno, jak zabojovat o Hrad

První kolo volby hlavy státu je stanoveno na 12. a 13. ledna 2018
 Zprávy 
26. srpna 2017 04:54 / Shutterstock
  2   14
Sociální demokracie se jako první velká strana chystá začít řešit volbu prezidenta. Otázku bude probírat příští týden na grémiu. Ostatní strany čekají na sněmovní volby, po nich ale na rozhodnutí bude málo času.
Nejnovější

Začíná velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté vyrážejí na silnice

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

První kolo volby hlavy státu je stanoveno na 12. a 13. ledna 2018, ale strany stále nemají jasno, jak bojovat o Hrad.

Politické strany zatím neřekly, koho do prezidentského klání vyšlou, na rozdíl od předešlé volby hlavy státu, kdy se četní straničtí kandidáti objevili ve velkém předstihu. V roce 2013 ale straničtí kandidáti Přemysl Sobotka (ODS), Zuzana Roithová (KDU-ČSL) ani Jiří Dienstbier (ČSSD) neuspěli.

ČSSD se už dlouhodobě snaží najít vlastního kandidáta kvůli rozkolu se současnou hlavou státu. Jenže ve vnitrostranickém referendu by mohl uspět právě Zeman, který má mezi členy stále značnou podporu.

Někteří členové ČSSD ale otázku prezidentských voleb pokládají za předčasnou. „Nepředbíhal bych. Všechny varianty, včetně té bez kandidujícího prezidenta Zemana, jsou zatím otevřené," reagoval ministr pro lidská práva Jan Chvojka na dotaz, zda se strana chystá i na teoretickou možnost, že Miloš Zeman nebude post kvůli svému zdravotnímu stavu obhajovat. Lékaři prezidentovi v uplynulých měsících doporučili zvolnit, Hrad ale říká, že stav prezidenta je dobrý.

Na sněmovní volby čeká ODS. Pokud strana posílí aspoň na dvacet poslanců, bude moci vstoupit do boje o Hrad skrze poslaneckou nominaci. Vlastního kandidáta ale strana hledá. „Ať už představíme vlastního kandidáta, nebo podpoříme nadstranickou osobnost, cílem je mít důstojného prezidenta, který ctí ústavní pravidla, nerozděluje společnost a nezpochybňuje naši prozápadní orientaci," říká předseda Petr Fiala.

Žádného favorita nyní nemá ani KDU-ČSL, jejíž šéf Pavel Bělobrádek couvl od veřejné podpory akademiku Jiřímu Drahošovi.

Za hnutí ANO by rád kandidoval ministr obrany Martin Stropnický, což se ovšem znelíbilo předsedovi Andreji Babišovi. Hnutí hovořilo i o referendu, vlivný místopředseda Jaroslav Faltýnek zase dlouhodobě preferuje Miloše Zemana. S tím nyní dobře vychází i Babiš.

Čas na sehnání 50 tisíc podpisů se krátí i nezávislým kandidátům usilujícím o občanskou nominaci. Potřebné podpisy postupně sehnali Michal Horáček, Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Všichni ostatní zaostávají a museli by hodně přidat, aby se kvalifikovali.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Eva Longoria se dočkala: Ve 43 letech se stala poprvé mámou!

Styl

Chcete se udržovat v super kondici? Jezte podle orgánových hodin

Dům a zahrada

Chystáte se sbírat třešně? Tak to vám přijde vhod fígl, jak je snadno zbavit pecek

1. Nadějná zpěvačka Karolína Gudasová má po kariéře. Už je zase těhotná

2. Moderátorka Czadernová ukázala roztomilou rodinku

3. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

4. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

5. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit