خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Další omezení Evropské unie je tady • Zprávy / inStory.cz
 

Další omezení Evropské unie je tady

Podle EU musí být vysavače tišší a úspornější
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zprávy 
29. srpna 2017 04:39 / Shutterstock
  15   15
Už od září začne v obchodech ubývat vysavačů s příkonem vyšším než 900 wattů. Prodejci už nebudou moct uvádět na trh nové výrobky, ale pouze doprodávat zásoby.
Nejnovější

Začíná velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté vyrážejí na silnice

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Je to kvůli novým pravidlům, která zavedla Evropská unie. Unie poprvé příkon vysavačů omezila už v roce 2014, teď začne platit druhá fáze nařízení. Podle některých prodejců tak v poslední době roste zájem o vysavače s vyšším příkonem až o desítky procent.

Z obchodů ale skutečně výkonné vysavače nezmizí. Příkon totiž není rozhodujícím parametrem pro jejich nákup. Daleko důležitější je to, jak vysavač saje nečistoty. Evropská unie nechce snížit efektivitu úklidu v domácnostech - nařízení je z jiných důvodů. Omezením příkonu nových vysavačů chce cílit především na spotřebu energie, snížit prašnost a garantovat životnost výrobku.

Od prvního září budou nově vysavače mít i energetické štítky - tedy stejné, na jaké jsme zvyklí třeba u lednic nebo praček - označené od písmene A do G. Písmeno A budou mít nejúspornější přístroje, G naopak ty nejméně úsporné. S každou další třídou roste průměrná roční spotřeba elektřiny o šest kilowatthodin, což znamená zhruba 30 korun.

U vysavačů přibydou také informace o hladině hluku - budou muset být tišší. Povolené maximum bude 80 decibelů. 

Novinkou budou třeba i informace o třídě emisí. Výrobcům se kladou i další podmínky, jako například plná funkčnost hadice vysavače i po 40 tisících kmitech, nebo životnost motoru větší nebo rovná 500 hodinám provozu.

Podle některých prodejců roste nyní zájem tuzemských spotřebitelů o vysavače s vyšším příkonem než 900 wattů elektroniky až o 20 procent. Aby si obchodníci uvolnili místa ve skladech, nabízejí vysavače s příkonem vyšším než 900 wattů se slevami, které dosahují desítek procent.

Příkon není rozhodujícím parametrem. Tím nejdůležitějším je sací výkon, tedy s jakou sílou lux vysaje prach nejen z rovných ploch ale i koberců. Za vysavač nejčastěji spotřebitelé utratí mezi dvěma a třemi tisíci korun.

📷
1
fotografie
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Eva Longoria se dočkala: Ve 43 letech se stala poprvé mámou!

Styl

Chcete se udržovat v super kondici? Jezte podle orgánových hodin

Dům a zahrada

Chystáte se sbírat třešně? Tak to vám přijde vhod fígl, jak je snadno zbavit pecek

1. Nadějná zpěvačka Karolína Gudasová má po kariéře. Už je zase těhotná

2. Moderátorka Czadernová ukázala roztomilou rodinku

3. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

4. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

5. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit