خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Trump se s Milošem Zemanem rozhodně setká • Zprávy / inStory.cz
 

Trump se s Milošem Zemanem rozhodně setká

Trump a Zeman se rozhodně setkají, je otázka kdy
 Zprávy 
03. září 2017 09:15 / Shutterstock
  5   5
Krátký pobyt velvyslance ve Spojených státech Hynka Kmoníčka v Praze oživil téma návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě.
Nejnovější

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Velvyslanec situaci okolo ní přirovnává k letadlu, které krouží nad letištěm, protože minulo svůj časový slot, a čeká, až mu dispečer přidělí nový přistávací termín. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus Kmoníček uvedl, že nebude zveřejňovat žádný časový horizont. „Záležet bude i na rozsahu projednávané agendy," říká.

„V září očekáváme americkou nabídku do tendru na nákup nových vrtulníků pro českou armádu a Američané rozhodně budou chtít mluvit s jejím vrchním velitelem. Předpokládám, že to bude téma prezidentské schůzky,“ naznačil velvyslanec.

Oba prezidenti se měli sejít už na květnovém summitu NATO v Bruselu. „Nedošlo k tomu, protože bychom si tak vystříleli témata pro velkou bilaterální schůzku, což si uvědomují obě strany. Máme zájem o návštěvu v Bílém domě, český prezident tam nebyl už mnoho let,“ říká Kmoníček.

Podle něj byl Miloš Zeman na návštěvu telefonicky pozván Donaldem Trumpem loni v prosinci. „Pozvání bylo oboustranné, obě strany ho přijaly a zanesly si ho do svých diářů. Jediní, kdo to zpochybňoval, byli čeští komentátoři,“ tvrdí tehdejší ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.Odložení schůzky, která se původně měla uskutečnit koncem dubna, prý o americko-českých vztazích nic nevypovídá. Trumpova administrativa měla obtížný začátek.

„Když budu citovat jednoho vysokého úředníka Bílého domu: My teď řešíme jen velké státy a státy, které jsou velkým problémem. My nejsme velkým státem a nechci, abychom se stali velkým problémem. Za to nám žádná návštěva nestojí.“ 

Na námitku, že se Donald Trump už sešel například s rumunským prezidentem, Kmoníček reaguje poukazem na fakt, že Rumunsko používá americkou výzbroj včetně stíhaček, slíbilo skokový nárůst svého obranného rozpočtu na dvě procenta HDP a má na svém území americkou vojenskou základnu. „Rumuni si to zaplatili a odpracovali. My jsme stát, který má švédské stíhačky, sovětské helikoptéry, žádnou americkou vojenskou přítomnost a dlouhodobě se snažíme vyřešit problém neplnění svých vojenských závazků vůči NATO,“ podotýká Kmoníček.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Styl

Vplujte do modré laguny. Nechte své oči rozzářit modrými stíny

Dům a zahrada

Perskou kočku buď milujete, nebo nesnášíte

1. Herec Ryan Raynolds se dal na obchod s alkoholem!

2. Z Dary Rolins je hadí žena! Podívejte se, co dokáže...

3. Mareš bude moderovat Superstar po boku překrásné Slovenky!

4. Krásná Olga Lounová hazarduje. Pravidelně jí jde o život!

5. Vendula Pizingerová chystá vzpomínkový koncert k nedožitým osmdesátinám Karla Svobody!

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن