خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Co způsobilo druhý otřes po nukleárním testu KLDR? • Zprávy / inStory.cz
 

Co způsobilo druhý otřes po nukleárním testu KLDR?

Severní Korea zvyšuje napětí v oblasti
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zprávy 
03. září 2017 18:56 / Shutterstock
  1   0
Čínská seizmologická služba v neděli v Severní Koreji zaznamenala druhý slabší otřes po nukleárním testu. Následný otřes později oznámila i americká seizmologická služba USGS. Ta předpokládá, že došlo ke zřícení podzemních tunelů v polygonu, kde se zkouška konala.
Nejnovější

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

První silné záchvěvy označili čínští odborníci za ‚podezřelý výbuch‘, po osmi minutách následoval druhý otřes. KLDR následně ve státní televizi oficiálně sdělila, že provedla zkoušku termonukleární zbraně.

Americká geologická služba USGS stejně jako čínská lokalizovala dva otřesy v oblasti, kde KLDR provedla již pět jaderných pokusů. Původně stanovila jejich intenzitu na 5,2 stupně, pak svůj údaj opravila na 6,3 stupně jako čínská strana. Druhý následný otřes měl podle USGS intenzitu 4,1 stupně.

Vlastní rozbor záznamu seizmografu, na kterém jsou viditelné následné otřesy, zveřejnil na twitteru například i anglický seizmolog Steven Gibbons. Ten naznačil, že to může být zhroucení štol ve skalním masivu podzemního zkušebního areálu.

Odborníci se s odkazem na seizmografická měření shodují, že nedělní jaderná zkouška byla dosud nejsilnější, jakou kdy KLDR provedla. Analytička věnující se jaderné obraně Catherine Dillová sdělila, že druhý otřes ukazující na kolaps tunelů by mohl být cennou informací.

Dillová se domnívá, že štoly se mohly zhroutit, protože například nebyly navrženy k tomu, aby přestály takto silnou explozi. Další možností je, že to byl záměr, který měl světu jasně potvrdit opravdovost zkoušky.

Na základě měření radionuklidů pak vědci dokážou určit, co přesně se v podzemí odehrálo včetně typu bomby a toho, kolik štěpného materiálu obsahovala a zda bylo použito plutonium nebo obohacený uran.

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že nynější exploze byla 9,8krát silnější než při posledním severokorejském jaderném testu. Stejný údaj oznámila i japonská meteorologická služby JMA či profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT). Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle deset kilotun TNT. Sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun

📷
1
fotografie
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Styl

Vplujte do modré laguny. Nechte své oči rozzářit modrými stíny

Dům a zahrada

Pět skvělých nápadů, jak si vyrobit úžasné pomocníky do bytu

1. Herec Ryan Raynolds se dal na obchod s alkoholem!

2. Z Dary Rolins je hadí žena! Podívejte se, co dokáže...

3. Mareš bude moderovat Superstar po boku překrásné Slovenky!

4. Krásná Olga Lounová hazarduje. Pravidelně jí jde o život!

5. Vendula Pizingerová chystá vzpomínkový koncert k nedožitým osmdesátinám Karla Svobody!

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن