خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Babiš není strašák. Co tedy opravdu je a co po volbách hrozí? • Zprávy / inStory.cz
 

Babiš není strašák. Co tedy opravdu je a co po volbách hrozí?

Babiš je podnikatel, nikoliv ideolog? Uvidíme, co bude po volbách
 Zprávy 
15. října 2017 04:14 / Facebook
  4   6
Nad osudem České republiky po předpokládaném vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v parlamentních volbách se zamýšlí list Chicago Tribune v komentáři Emily Tamkinové, redaktorky amerického časopisu Foreign Policy.
Nejnovější

Budou se zvedat mzdy. Pošťáci dostanou přidáno

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Babiš podle ní není takový strašák, za jakého je často vydáván. „I kritici připouštějí, že Babiš je podnikatel, nikoliv ideolog," píše se v komentáři.

O tom, do jaké míry Babišovo vítězství obrátí Čechy víc k Moskvě nebo je přinejmenším odvrátí od liberální společnosti, rozhodnou podle Tamkinové čtyři faktory. Nejdůležitější bude volba koaličního partnera. Pokud se ANO spojí s SPD Tomia Okamury, může následovat rázná akce proti občanské společnosti a zavládnout skepse vůči Západu. Pokud se ANO místo toho spojí s centristickou sociální demokracií, zůstane zachován status quo, soudí autorka.

Druhým otazníkem je podle ní prezidentský úřad, o němž se rozhodne příští rok. Dosavadní prezident Miloš Zeman nadělal mnoho rozruchu přátelstvím s Ruskem. Pokud bude znovu zvolen a Babiš povede vládu, může to znamenat přiblížení k Moskvě.

Třetím faktorem je otázka, jak Brusel a Washington odpoví na Prahu ovládanou Babišem. V některých otázkách, jako je přistěhovalectví, se Babiš nejspíš střetne s Bruselem. Střet bude ale slabší než v případě maďarského premiéra Viktora Orbána a bude spíš podobný slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, který se rovněž staví proti migračním kvótám, ale potichu se podřídil verdiktu evropského soudu, který rozhodl v jeho neprospěch. I kdyby to bylo jen z obchodních důvodů, Babiš zřejmě chápe, že budoucnost jeho země spočívá ve vlídných vztazích s Bruselem, uvádí se v komentáři.

S Washingtonem to bude snazší, zejména za vlády Donalda Trumpa, píše Tamkinová, Odvolává se na tvrzení nejmenovaného českého diplomata, podle něhož se "Babiš považuje za partnera Spojených států v boji proti teroru. Jasně dal rovněž najevo politický závazek vůči výdajům na zbrojení".

Poslední ze čtveřice rozhodujících faktorů je podle komentáře houževnatost českých institucí. Budou se držet západních hodnot i v obklíčení nynější Evropou a zejména českými sousedy?„Uvidíme, zda instituce jako média, občanská společnost či dokonce parlament jsou natolik silné, aby odolaly útokům.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Syn se mu narodil v seriálu i ve skutečnosti: Miroslav Etzler je čtyřnásobným tátou!

Styl

Odlíčená pleť ještě neznamená, že je vyčištěná. Vyvarujte se největších chyb

Dům a zahrada

O zahradní trampolínu je nutné pečovat i v létě. Čemu je nutné věnovat největší pozornost?

1. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...

2. Liza Minnelli shání peníze na důchod a rozprodává svou sbírku obrazů Andyho Warhola

3. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové

4. Monika Leová připravuje svatbu bez svatební cesty. Nejsou peníze

5. Eva Longoria přišla těsně před porodem o milovanou bytost