خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Z Česka se stává odkladiště ojetin. Co najdete v bazarech? • Zprávy / inStory.cz
 

Z Česka se stává odkladiště ojetin. Co najdete v bazarech?

Podle statistik je přes 50 procent aut v bazarech ze zahraničí
 Zprávy 
21. října 2017 06:17 / Shutterstock
  2   1
Češi kupují čím dál více starších aut. Vyplývá to ze zářijových statistik Svazu dovozců automobilů. Od začátku letošního roku se v Česku prodalo téměř 127 tisíc ojetin. To je asi o 3000 víc než za stejné období loni.
Nejnovější

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Polovina z prodaných bazarových aut pochází ze zahraničí a navíc jsou starší než 10 let. Auta dováží taky Josef Suda z FH Asistanc v Táboře. Podle něho rozhoduje u Čechů při koupi takového auta hlavně nízká cena.

„Aby si koupili co nejlevnější auto, aby to mělo nějakou dobu technickou kontrolu a aby to dojezdili,“ uvedl Suda, který vozí z ciziny jen prověřené vozy s jasným původem. Je ale přesvědčen, že lidé na novější auta nemají peníze. To, že se rozhodují hlavně podle ceny, potvrzuje i Petr Vaněček z autobazaru AAA: „Ojetiny jsou taková ekonomičtější volba pro většinu zákazníků, cena je rozhodující faktor.“

Vaněček také řekl, že nemůžou ani přestat příliš stará auta vykupovat. Často je totiž od zákazníků berou jako protiúčet k nákupu novějšího vozidla. Raději by byl třeba pro zavedení poplatků za dovoz vozidel ze zahraničí. „Čím starší vozidlo si člověk doveze, tím by měl teoreticky zaplatit vyšší poplatek do nějaké kasičky, aby vykompenzoval to, že vlastně zhoršuje životní prostředí,“ řekl Vaněček.

Ministerstvo dopravy už připravuje analýzu, která má řešit zpoplatnění vozidel a také podporu nákupu těch ekologických. I přesto, že starší auta víc znečišťují ovzduší, motivovat lidi k nákupu novějších vozidel bude podle mluvčího resortu Tomáše Neřolda složité: „To je opravdu věc, která má velký dopad jak na motoristy samotné, tak na rozpočet, legislativu o životním prostředí. Je to věc, kterou se bude muset zabývat nová vláda a bude si muset říct, jakou cestou se chce vydat.“

Počet osobních aut na českých silnicích se na konci loňského roku zvýšil téměř na 5 a čtvrt milionu. Dotace na nákup nových aut teď stát umožnil zatím jen podnikatelům, obcím nebo krajům.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Styl

Vplujte do modré laguny. Nechte své oči rozzářit modrými stíny

Dům a zahrada

Perskou kočku buď milujete, nebo nesnášíte

1. Herec Ryan Raynolds se dal na obchod s alkoholem!

2. Z Dary Rolins je hadí žena! Podívejte se, co dokáže...

3. Mareš bude moderovat Superstar po boku překrásné Slovenky!

4. Krásná Olga Lounová hazarduje. Pravidelně jí jde o život!

5. Vendula Pizingerová chystá vzpomínkový koncert k nedožitým osmdesátinám Karla Svobody!

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن