Jaká bude budoucnost EET? V pátek bude jasno

Ústavní soud v pátek rozhodne o elektronické evidenci tržeb
 Zprávy 
14. prosince 2017 04:03 / Shutterstock
  2   2
Ústavní soud v pátek vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb. Norma, kterou ještě v minulém volebním období zpochybnilo 41 opozičních poslanců, upravuje elektronickou evidenci tržeb (EET), ale také třeba účtenkovou loterii.
Nejnovější

Katastrofa sociální demokracie! Zeman zaslal kritikům současného vedení ČSSD vzkaz

Pravicoví poslanci navrhli soudu buď zrušit zákon jako celek, anebo škrtnout některé z jeho 38 paragrafů.

Ústavní soudci obdrželi návrh sepsaný advokátem Zdeňkem Koudelkou loni v červnu. Nález připravoval soudce Josef Fiala. Plénum, tedy sbor všech ústavních soudců, o něm opakovaně diskutovalo, tento týden dospělo ke konečnému rozhodnutí. V pátek je na programu pouze vyhlášení nálezu, nikoliv veřejné projednávání návrhu.

Vládní většina podle návrhu na zrušení normy prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Šlo o ukončení rozpravy ve třetím čtení, aniž někteří opoziční poslanci dostali prostor k vystoupení. Návrh to označuje za dlouho připravované organizované spolčení, či dokonce spiknutí proti opozici.

„Jednání vládní většiny by nepřekvapilo, pokud by šlo o postup vládní moci v německém Říšském sněmu při projednávání zmocňovacího zákona navrženého kancléřem Adolfem Hitlerem v roce 1933. Proč však takové metody používat pro návrh Andreje Babiše?" stojí v návrhu. Vláda zdůvodňovala ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích opakovali.

Návrh kritizuje nejen proceduru přijetí, ale také obsah zákona a jeho dopady, třeba na malé živnostníky nebo důchodce, kteří si příležitostně vydělávají prodejem. Nejsou významní z hlediska státní kasy, ale jejich činnost má smysl pro místní komunitu a pro ně samotné. "Chtít po takovýchto jedincích zakoupení elektronické pokladny je daňově zbytečné, lidsky hloupé a ve svém důsledku i protiprávní, jelikož základním právním principem je to, že právo má být rozumné," napsali pravicoví poslanci.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, pravicová opozice se naopak obávala, že nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Po roce fungování eviduje systém EET tržby 161.000 podnikatelů. Dalších zhruba 300.000 by se do něj mělo zapojit příští rok ve třetí a čtvrté vlně, ale objevují se úvahy o možných změnách.

Ministerstvo financí si pochvaluje pozitivní dopad EET na rozpočet. Podle odhadu jen na dani z přidané hodnoty přinesla EET od ledna do konce listopadu navíc 4,1 miliardy korun. Obavy, že EET zlikviduje drobné živnostníky, se prý zatím nepotvrdily.

Úřady za rok fungování EET provedly 76.761 kontrol a uložily 4000 pokut za 38,4 milionu korun. Kvůli neplnění EET správa uzavřela 11 provozoven, z toho pět už obnovilo svou činnost. Podle listopadového průzkumu agentury STEM pro finanční správu se 64 procent lidí domnívá, že EET je pozitivní opatření. Při zavádění EET to bylo 63 procent lidí.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Salma Hayek v slzách. Přišla o svou lásku

Styl

Neomýváte ovoce ani zeleninu? Hrozí vám závažné zdravotní problémy

Dům a zahrada

Splňte sobě i dětem zimní sen a postavte si iglú. Není to tak složité, jak to vypadá

1. Ed Sheeran se bude ženit!

2. Lady GaGa šokovala v Milánu svým kozím kožešinovým kabátem!

3. Karolína Kurková ozdobila slavnostní večer švýcarských hodinek a byla u toho zatraceně sexy!

4. Salma Hayek v slzách! Ztratila svého nejlepšího přítele, psího mazlíčka Lupe!

5. Věčná dietářka a moderátorka Lenka Špillarová trápí svoje tělo v posilovně!

خرید فیلتر شکن خرید vpn