Babiš začne obcházet politické strany. Má ale vůbec zájem o nějakou spolupráci?

Vláda schválila programové prohlášení
 Zprávy 
19. prosince 2017 04:24 / Česká televize
  2   4
Menšinový kabinet šéfa hnutí ANO Andreje Babiše schválil své programové prohlášení, na jehož základě chce hledat podporu ve sněmovně. S jednáním začne dnes u občanských demokratů, pak půjde za lidovci.
Nejnovější

Katastrofa sociální demokracie! Zeman zaslal kritikům současného vedení ČSSD vzkaz

„Programové prohlášení jsme dokončili,“ uvedl Babiš a dodal, že ho nyní dostanou předsedové všech parlamentních stran. Dodal, že vláda ho pověřila jednáním o návrhu se všemi subjekty ve sněmovně. Dokument, na kterém Babišův tým pracoval několik týdnů, obsahuje podle premiéra priority, s nimiž šli do voleb i konkurenti jeho hnutí.
 
Předseda jednobarevné vlády by proto chtěl, aby byl kabinet na základě programu ve sněmovně alespoň tolerován. Zatím ale vláda jmenovaná minulou středu podporu sněmovních stran nemá. 

„Očekáváme, že strany nám dají nějaký názor na tento návrh a budeme se snažit jim navrhovat, aby naši vládu tolerovaly. Také jestli jsou ochotny za nějaké dodatečné návrhy jejich programů s námi diskutovat o této toleranci,“ prohlásil k nadcházejícím jednáním Babiš.

Podle svého plánu začne premiér jednat už dnes se zástupci ODS a poté KDU-ČSL. Ve středu má pokračovat jednání se sociálními demokraty, komunisty a Starosty a nezávislými, kolečko ve čtvrtek uzavře jednání s SPD a Piráty. TOP 09 dostala pozvánku k jednání, termín zatím stanoven nebyl. 

V Novém roce pak mají pokračovat vyjednávání o spolupráci, případně podpoře v parlamentu tak, aby 10. ledna, kdy hodlá premiér Andrej Babiš o důvěru žádat poslance, měl jasno. V případě, že vláda důvěru nezíská, bude řídit zemi bez ní a prezident, jak slíbil, pověří Babiše sestavením nového kabinetu podruhé. K jednání mu chce dát větší časový prostor.

Politolog Masarykovy univerzity Michal Pink se domnívá, že Andrej Babiš bude nyní obcházet politické strany a bude vyvíjet nějakým způsobem aktivitu, aby vzbudil zdání, že to myslí dobře. „Ale troufnu si říci, že o žádnou koaliční vládu moc zájem nemá. O podporu zájem má, ale pouze ad hoc. Pokud jsou politické strany rozumné, nebudou ho podporovat, aby budoval svoji kariéru tímto nestandardním způsobem,“ dodává Pink.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Salma Hayek v slzách. Přišla o svou lásku

Styl

Neomýváte ovoce ani zeleninu? Hrozí vám závažné zdravotní problémy

Dům a zahrada

Splňte sobě i dětem zimní sen a postavte si iglú. Není to tak složité, jak to vypadá

1. Ed Sheeran se bude ženit!

2. Lady GaGa šokovala v Milánu svým kozím kožešinovým kabátem!

3. Karolína Kurková ozdobila slavnostní večer švýcarských hodinek a byla u toho zatraceně sexy!

4. Salma Hayek v slzách! Ztratila svého nejlepšího přítele, psího mazlíčka Lupe!

5. Věčná dietářka a moderátorka Lenka Špillarová trápí svoje tělo v posilovně!

خرید فیلتر شکن خرید vpn