خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zeman pohrdá svými vlastními voliči, myslí si Drahoš • Zprávy / inStory.cz
 

Zeman pohrdá svými vlastními voliči, myslí si Drahoš

Prezident pohrdá svými vlastními voliči, občany i protikandidáty, říká Drahoš.
 Zprávy 
31. prosince 2017 04:48 / Česká televize
  3   19
Jaké jsou politické priority uchazečů o post hlavy státu? Kam by podle nich měla směřovat Česká republika? Prezidentští kandidáti představují své názory na zásadní politické otázky ve čtveřici duelů.
Nejnovější

První bojové nasazení na světě. Bombardéry F-35 zaútočily

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Prezident Miloš Zeman, který usiluje o znovuzvolení, se předvolebních debat odmítl účastnit. Nejnověji byl místo něj do debaty prezidentských kandidátů na TV Barrandov 2. ledna pozván jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Miloš Zeman se nemá schovávat, lidé mají právo znát jeho názory na prezidentské kompetence a jejich výkon v dalším funkčním období. Chová se arogantně vůči protikandidátům, ale i k voličům,“ soudí Mirek Topolánek, který kandiduje s podporou senátorů. 

Jiří Drahoš, který kandiduje na základě petice občanů, to považuje za tragikomickou záležitost a účast v debatě, stejně jako Topolánek, odmítl. „Prezident pohrdá svými vlastními voliči, občany i protikandidáty,“ zdůrazňuje.

A co si oba kandidáti myslí o referendu? „Referendum je dobrý sluha, ale zlý pán. Podporuji referendum zejména na komunální úrovni, kde lidé vědí, o čem hlasují. Ale mám problém s referendy o zásadních věcech v oblasti zahraniční politiky nebo bezpečnosti,“ říká Jiří Drahoš.  Také Topolánek souhlasí s tím, že referenda mají smysl na místní úrovni. „Na krajské a celostátní úrovni by měla být schvalována ústavním zákonem. Nejsem pro nadužívání referend, lidé mají právo rozhodovat ve volbách,“ zdůrazňuje. 

Podle Drahoše by vláda a politici měli zajistit, aby se k lidem dostávaly korektní informace. Zároveň se obává, že lidé mnohdy nevědí, o čem hlasují. „Pokládám lidi za dospělé a schopné rozeznat kvalitu informací. Nemyslím, že lze zabránit šíření dezinformací,“ dodává Topolánek. 

Jaká by měla být ústavní role prezidenta? „Prezident je instituce a musí komunikovat se všemi. To ale neznamená, že musí připustit účast všech ve vládě. Pokud bych si zval ministry, tak v otázkách, které jsou nadčasové. Například v oblasti nezávislosti justice, policie, médií nebo zahraničního směřování,“ uvádí Topolánek. „Prezident by se měl pokusit sladit své názory s vládou, aby mluvili jednotně a jednoznačně. Byla by to příjemná změna oproti stávajícímu stavu,“ myslí si také.

Drahoš by se chtěl účastnit jednání vlády a parlamentu ve věcech, které jsou blízké kompetencím prezidenta. „A občas bych klíčové politiky pozval na pivo, ale ne všechny. Se všemi bych ale formálně jednal.“ 

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Trápení Hanky Reinders Mašlíkové: Co krásné moderátorce chybělo ke štěstí?

Styl

I kabelky podléhají módním trendům. Co letí letos?

Dům a zahrada

Máte rádi maggi či kari? Vypěstujte si na zahradě rostlinu, která vám toto koření nahradí

1. Čechomor zahraje u Vágnera na Katlově

2. Poznáte nestárnoucího zpěváka?

3. Hvězda Ulice ukázala exotického přítele

4. Mahulena Bočanová vyráží na dovolenou s dcerou už na začátku sezóny

5. Iva Kubelková si v nové roli moc nezahrála. Dostala rovnou tři kulky