خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Aféra kvůli migrantům, které v tichosti přijala vláda • Zprávy / inStory.cz
 

Aféra kvůli migrantům, které v tichosti přijala vláda

Maďarská opozice chce vyšetřit příchod 1300 migrantů
 Zahraniční 
25. ledna 2018 04:52 / Shutterstock
  0   2
Maďarská opozice obvinila vládu Viktora Orbána, že sice brojí proti imigraci, ale zároveň loni v tichosti přijala téměř stejný počet uprchlíků, jaký Maďarsku ukládají kvóty EU. Jak socialisté, tak krajně pravicová strana Jobbik proto požadují parlamentní vyšetřovací komisi, která by měla zjistit, jak a kdy se azylanti do země dostali.
Nejnovější

Nejdůvěryhodnější mezinárodní politik? Výsledek průzkumu pořádně překvapil

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jobbik také chce, aby premiér záležitost vysvětlil na mimořádném zasedání parlamentu.

Aféru rozpoutal rozhovor, který listu Times of Malta 10. ledna poskytl náměstek maďarského ministra zahraničí Kristóf Altusz. Uvedl v něm mimo jiné, že Maďarsko loni přijalo asi 1300 uprchlíků. Vláda se o tom z obavy o bezpečí dotyčných nijak nešířila, řekl Altusz. Přijetí přibližně 1300 uprchlíků přitom Maďarsku nařizují i kvóty EU, proti kterým Maďarsko brojí.

„Žadatelé o status uprchlíka mohou do Maďarska přijít,“ uvedl náměstek. Zdůraznil také, že je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. „Pokud někdo hledá v Maďarsku ochranu, jsme mu otevřeni. Ale nepleťme si definice. Ekonomičtí migranti nejsou uprchlíci,“ uvedl Altusz. 

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó později podobně uvedl, že přijímat uprchlíky na základě Ženevské konvence je něco jiného než je přijímat na základě kvót na přerozdělovaní migrantů EU, proti němuž se Budapešť staví.

Opozice ale vládu kritizuje. „Maďarská vláda poslední tři roky lhala o své migrační politice, a to nejen vlastním lidem, ale všem evropským zemím a celému světu,“ řekl místopředseda socialistů Tamás Harangozó.

Šéf krajně pravicové strany Jobbik Gábor Vona premiéra a vládnoucí stranu Fidesz obvinil, že za poslední tři roky spustili kvůli migrační krizi v maďarské společnosti „masovou hysterii“, slíbili, že Budapešť kvóty nepřijme, a teď vláda dělá, jako by se nic nestalo.

Díky protiimigrační rétorice dosud byla přitom strana Fidesz favoritem voleb, které se budou konat 8. dubna. Vláda, která mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nerozlišovala a obě skupiny spojovala s terorismem, po voličích nyní chce, aby tyto kategorie oddělovali, řekl serveru Bloomberg mluvčí maďarské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ernö Simon.

Maďarsko podle údajů UNHRC loni přijalo 1291 žadatelů o azyl, což je třikrát více než rok předtím a také nejvíce od roku 2007. Nejčastěji azyl v Maďarsku loni dostávali Afghánci, po nichž následovali Iráčané a Syřané.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Skutečná pravda o cholesterolu. Škodí nebo prospívá našemu zdraví?

Dům a zahrada

Zelená střecha je trendy a navíc nenáročná na péči. Jakou střechu lze zatravnit?

1. Fergie si vyjela newyorským metrem a má z toho zážitek na celý život

2. Taťána Gregor Brzobohatá nechyběla na květinové přehlídce v Pardubicích

3. Taťána Makarenko představila korunku, která ozdobí příští Miss Czech Republic

4. Čechomor zahraje u Vágnera na Katlově

5. Poznáte nestárnoucího zpěváka?