خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Spalničky se šíří Evropou a nemocných stále přibývá • Zprávy / inStory.cz
 

Spalničky se šíří Evropou a nemocných stále přibývá

V Česku se letos nakazilo víc lidí než za celý rok 2016
 Zprávy 
04. března 2018 04:56 / Pixabay
  0   2
Lidí nakažených spalničkami přibývá v celé Evropě. A Česko není výjimkou. Od začátku letošního roku do minulého týdne se infekční nemocí nakazilo 29 lidí, což je víc než za celý rok 2016. Důvodem šíření je podle hygieniků nedostatečná proočkovanost.
Nejnovější

Babiš o Benešových dekretech. Co si o tomto problému myslí?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová upřesňuje, že v Praze je celkem 23 nakažených, v Libereckém kraji pět a v Pardubickém jeden.  „Z uvedeného počtu onemocnění se ve 14 případech jednalo o importovaná onemocnění z Ukrajiny. Zatím se jednalo o sporadické nebo rodinné výskyty,“ dodává Gottvaldová.

Předseda České vakcinologické společnosti a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula říká, že není vyloučeno další šíření nákazy ze zahraničí. „Epidemie, které tady byly, byly v podstatě na naše území zavlečené. Proočkovanost je tady stále poměrně vysoká na to, aby tady byly masivní epidemie," uklidňuje.

A dodává, že by v Česku mohlo jít maximálně o stovky nakažených. Například loni vypukla epidemie v Moravskoslezském kraji, kde onemocnělo 130 lidí. V Evropě loni dramaticky přibylo nakažených spalničkami. Nemocí v roce 2017 trpělo víc než 20 000 Evropanů, 35 z nich zemřelo. Rok předtím přitom na starém kontinentě nemoc sužovala vůbec nejméně lidí, a to přes pět tisíc. 

Nejvíc nakažených loni evidovalo Rumunsko, a to víc než 5,5 tisíce. Přes 5000 pacientů se spalničkami hlásila také Itálie a o něco méně jich pak bylo na Ukrajině. Česko pak loni nahlásilo 146 pacientů nakažených spalničkami.

Podle Světové zdravotnické organizace za to může mimo jiné klesající důvěra v očkování. Kvůli obavám z vedlejších účinků vakcíny proti spalničkám, někteří rodiče nenechávají své děti očkovat. Některé skupiny obyvatel zase k očkování v podstatě nemají přístup.

Za epidemii spalniček v Rumunsku ale částečně mohou také výpadky v dodávkách vakcín. K vysokému počtu nakažených na Ukrajině přispěl podle Světové zdravotnické organizace konflikt na východě země. Itálie pak dlouhodobě diskutuje o rizicích spojených s očkováním.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Pigmentový knír aneb strašák (skoro) každé ženy. Jak se ho zbavit?

Dům a zahrada

Holé stěny vypadají smutně. Dekorace přitom můžete vyrobit sami a za babku

1. Zorka Hejdová předvedla vášnivé chvíle se svým čtyřnohým miláčkem

2. Fergie si vyjela newyorským metrem a má z toho zážitek na celý život

3. Taťána Gregor Brzobohatá nechyběla na květinové přehlídce v Pardubicích

4. Taťána Makarenko představila korunku, která ozdobí příští Miss Czech Republic

5. Čechomor zahraje u Vágnera na Katlově