خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zkrocení imigrace i nereálné sociální příspěvky. V Itálii končí bouřlivá kampaň • Zprávy / inStory.cz
 

Zkrocení imigrace i nereálné sociální příspěvky. V Itálii končí bouřlivá kampaň

Uspěje svůdní a mediální magnát Silvio Berlusconi?
 Zahraniční 
03. března 2018 04:31 / The Conversation
  0   2
Před nedělními parlamentními volbami v Itálii rezonuje hlavně téma sociálních příspěvků a migrace. Podle většiny lidí vláda příval uprchlíků nezvládla. Experti si myslí, že hlasování skončí patem, protože většinu nezíská levice, pravice ani populisté.
Nejnovější

Reakce na Merkelovou výrok o odsunutých Němcích. Jak reagoval prezident a ostatní politici?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Předvolební boj přinesl řadu překvapení. Do politiky se vrátil Silvio Berlusconi, dříve separatistická Liga Severu se přejmenovala a snaží se získat voliče i na jihu. A populisté mají nové vedení, které ubralo na tvrdé rétorice a nechce již opouštět eurozónu. 

Italové volí buď ze vzteku, nebo z frustrace, napsal italský list La Stampa. Italská ekonomika přitom roste. Z odporu k běžencům a negativních dopadů hospodářské krize těžilo v uplynulých letech hlavně Hnutí pěti hvězd, které se svezlo na populistické vlně, jež se prohnala Evropou.

Strana brojí hlavně proti elitám, jinak si ale půjčuje různé body programů od pravice po levici. Zpočátku populisté žádali také odchod země z eurozóny, od tohoto radikálního plánu ale v poslední době ustoupili, píše The Wall Street Journal.

V čele populistické formace stojí 31letý Luigi Di Maio. Hnutí pěti hvězd, které už ovládlo radnici v Římě, by se nyní mohlo stát partnerem některé z koalic, nebo silnou opozicí. Právě druhou variantu upřednostňuje šéf strany, jemuž se účast na vládě s ostatními partajemi nezamlouvá.

Podle prognóz bude populisty volit kolem 27 až 28 procent Italů, kteří se dostaví do hlasovacích místností. Volby ale podle všeho vyhraje středopravá koalice. Tu zformovala strana Vzhůru, Itálie (FI) Silvia Berlusconiho s protiimigrační a euroskeptickou Ligou Severu (LN) Mattea Salviniho a uskupením Bratři Itálie Giorgie Meloniové (celkem 37 až 38 procent hlasů). Levicová koalice kolem nyní vládnoucí Demokratické strany (PD) expremiéra Mattea Renziho by podle průzkumů mohla získat 26 až 28 hlasů, uvedla agentura AFP.

Předvolební Itálií hýbe hlavně téma migrace. Jihoevropský stát se musel v posledních čtyřech letech vypořádat s 690 tisíci imigrantů. Přestože v zemi oficiálně zůstala jen čtvrtina těchto běženců, ve skutečnosti jich je výrazně víc.

Obyvatelé nejbohatších regionů připouštějí, že uprchlíci před válkou si pomoc zaslouží. Jenže většina příchozích v poslední vlně jen hledá lepší život a práci. Místní se bojí vyšší zločinnosti a o svá pracovní místa.

Až na Benátky a několik výjimek zdejší radnice odmítly přijmout i malé skupiny běženců. Pomoc v nepříznivé situaci potřebuje i mnoho Italů. Třeba lidé, které před lety postihlo zemětřesení, a stále nemají důstojné bydlení. 

Jak Demokratická strana, tak Berlusconi pak slibují zvýšení důchodů. Demokraté chtějí nadto poskytnout rodinám dávku 400 eur (10 200 korun) měsíčně na každé dítě do tří let. Jak ale poznamenala agentura ANSA, celý středopravý blok stojí proti úsporným opatřením.

Milánský mediální magnát Berlusconi také oživil svůj dávný sen - rovnou daň. Kritici považují většinu těchto předvolebních slibů za nereálné a tvrdí, že by jejich naplnění jen přispělo ke zvýšení italského veřejného dluhu, který loni vystoupil na 132 procent HDP.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Deset faktů, které jste netušili o obyčejných citronech

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

1. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

2. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

3. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...

4. Liza Minnelli shání peníze na důchod a rozprodává svou sbírku obrazů Andyho Warhola

5. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové