خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Slovensko čeká zemětřesení. Krize se po vraždě novináře se vyostřuje • Zprávy / inStory.cz
 

Slovensko čeká zemětřesení. Krize se po vraždě novináře se vyostřuje

Prezident ve svém projevu připomněl vzpomínkové akce, které se uskutečnily v pátek na Slovensku
 Zahraniční 
05. března 2018 04:05 / Aktuality.sk
  0   8
Slovensko má před sebou dvě možnosti – rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby spojené s těmi komunálními v listopadu. V mimořádném projevu to řekl prezident Andrej Kiska.
Nejnovější

Babiš je spokojený s korunou. Vstup Česka do eurozóny není prioritou

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

„Vidím dvě možnosti: rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost a získala důvěru parlamentu, nebo předčasné volby, které by v mnohých zemích byly nejpřirozenějším řešením,“ prohlásil Kiska. „Je možné je udělat rychle s komunálními volbami. O tom ale musí rozhodnout parlament 90 hlasy.“ 

Slovenský prezident zároveň oznámil, že v nejbližších dnech začne jednat s politickými stranami o tom, jak zemi dostat z krize. Svým projevem reagoval na události uplynulého týdne: vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a následné zveřejnění jeho zjištění o propojení italské mafie na lidi z okolí premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer.

Původně měl mít Kiska projev ve veřejnoprávní televizi až v 19.40. Svůj plán změnil poté, co svá prohlášení oznámili i předseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a předseda vlády Robert Fico. „To poslední, co naše společnost v napjaté situaci potřebuje, je politické divadlo na televizní obrazovce v podání nejvyšších ústavních činitelů,“ vysvětlil prezident. 

„Dnes je nedůvěra lidí vůči státu obrovská. Mnozí nedůvěřují orgánům činným v trestním řízení. Mnozí z osobní zkušenosti. A tato nedůvěra je oprávněná. Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Dospěli jsme do momentu, kdy vnímáme aroganci moci,“ pokračoval Kiska.

„I kdyby se ukázal být motiv vraždy dvou mladých lidí jakýkoliv, i kdyby byl náhodný, mnoho lidí je přesvědčeno, že tato tragédie v mnohém odráží všeobecnou slovenskou realitu. To je strašná vizitka stavu naší republiky po 25 letech její existence. Něco zlého je pod povrchem, něco zlého je v samotných základech našeho státu,“ sdělila hlava státu národu s tím, že nemůže ignorovat atmosféru v společnosti.

Premiér Robert Fico v mimořádném projevu reagoval na slova prezidenta Andreje Kisky. Fico se ostře ohradil vůči slovům o tom, že řešením současné politické krize může být radikální obměna členů vlády, anebo předčasné volby. „Návrhy na totální rekonstrukci vlády, spojenou s hlasováním o důvěře, jsou popřením výsledků demokratických voleb. Prezident se tímto prohlášením hlásí k opozici, která mluví o potřebě převratu na Slovensku,“ prohlásil premiér. 

„Pan prezident dnes přečetl prohlášení, které zjevně nebylo napsáno na Slovensku. Má rukopis lidí, kteří absolutně neznají ústavněprávní tradice a pravidla na Slovensku. A sledují úplně jiný cíl, než je stabilita naší země,“ řekl Fico do televizní kamery.

Fico dodal, že jeho cílem je vyšetření brutálního činu a „nebude tančit na hrobu dvou mladých lidí tak, jako to dělají opozice, média a prezident“.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Sexuálně abstinujete? Vaše vagína tím nepředstavitelně trpí

Dům a zahrada

Rady a tipy, jak zkrátit nahrávání videí na server

1. Leoš Noha překvapil. Nemá řidičák

2. Ředitelka České Miss Eva Čerešňáková lenošila na lodi

3. Angelina Jolie kvůli sporům s Pittem nemůže vycestovat s dětmi

4. Porotce Superstar Ben Cristovao si tuhle roli vyzkousel už ve filmu. Za dva týdny bude v kinech

5. Michaela Habáňová řádila na jachtě

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن