خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Konec řinčení zbraní? Chystá se historické jednání lídrů USA a KLDR • Zprávy / inStory.cz
 

Konec řinčení zbraní? Chystá se historické jednání lídrů USA a KLDR

Trump přijal Kimovu nabídku k setkání
 Zahraniční 
11. března 2018 04:33 / CNN
  0   1
Chystá se historické politické jednání - zřejmě už na jaře se setká vládce Severní Koreje Kim Čong-un s americkým prezidentem. Donald Trump přijal písemné pozvání, které mu do Washingtonu doručila jihokorejská delegace.
Nejnovější

Reakce na Merkelovou výrok o odsunutých Němcích. Jak reagoval prezident a ostatní politici?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Součástí vzkazu od severokorejského diktátora je také příslib, že zastaví zbrojení. Zpravodajové z Bílého domu nevěřili svým očím, když dveře jejich pracovní místnosti nečekaně otevřel muž, který mezi ně obvykle nechodí.

Donald Trump ale měl na srdci zprávu, kterou považuje za své diplomatické vítězství. V tu chvíli jen naznačil, že přijde zásadní prohlášení o Severní Koreji. A odešel. Reportérovi televize ABC potom řekl, jak doufá, že se dočká uznání. Uznání za to, co pak před Bílým domem do nastavených mikrofonů přečetl Čchong Ui-jong.

Bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta potvrdil, že Kim Čong-un dopisem pozval k jednání Donalda Trumpa, který prý chce setkání stihnout do května.

Severokorejský vládce je podle Jihokorejce Čchonga oddaný jadernému odzbrojení, nabízí zastavení raketových a jaderných testů a bere na vědomí, že společná cvičení jihokorejských a amerických vojáků budou pokračovat.

Bílý dům dal v následném prohlášení ve shodě s Jihokorejci najevo, že severokorejský krok vítá, ale že tlak a sankce nepoleví, dokud Kimův režim nepřejde od slov k činům.

Místo ani čas setkání zatím nejsou dané, každopádně pokud se uskuteční, Trump dokáže to, co se nepovedlo žádnému z jeho předchůdců - napřímo jednat s vůdcem Severní Koreje. A to přesto, že ještě nedávno vzkazoval svému ministru zahraničí Rexi Tillersonovi, že je ztrátou času snažit se vyjednávat s „rakeťáčkem“, jak Trump Kimovi s oblibou přezdíval. 

Američtí politici, citovaní listem Washington Post, se shodují, že Kimova ochota jednat je důkazem, že prezidentem prosazované sankce fungují. Trump ale zároveň delší dobu čelí kritice za podceňování diplomacie.

Mimo jiné už víc než rok není obsazený post amerického velvyslance v Jižní Koreji. Pozvání od Kima také přichází jen pár dní poté, co na svou funkci rezignoval Joseph Yun, klíčový americký diplomat pro vztahy se Severní Koreou.

Dohodu o setkání s Kimem komentoval na twitteru i sám Trump. „Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!“ napsal prezident.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Deset faktů, které jste netušili o obyčejných citronech

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

1. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

2. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

3. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...

4. Liza Minnelli shání peníze na důchod a rozprodává svou sbírku obrazů Andyho Warhola

5. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové