خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Finanční gramotnost Čechů se nezlepšuje. Lidé netuší, kolik by měli mít naspořeno na důchod • Zprávy / inStory.cz
 

Finanční gramotnost Čechů se nezlepšuje. Lidé netuší, kolik by měli mít naspořeno na důchod

Mírně přibylo lidí, kteří si šetří
 Zprávy 
18. března 2018 04:38 / Pixabay
  9   13
Znalosti obyvatel České republiky o financích jsou stále jen průměrné. V pravidelném indexu finanční gramotnosti České bankovní asociace dosáhli 56 bodů ze sta. Je to o bod více než v loňském průzkumu.
Nejnovější

Matěj Stropnický si dává v politice pauzu. Čemu se chce věnovat?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Proti předchozím letům si však lidé začali více peněz odkládat stranou. Rezervu si vytvářejí tři čtvrtiny respondentů. Index vychází z reprezentativního průzkumu agentury SC&C mezi tisícovkou respondentů. Ukazuje se, že největší mezery mají lidé ve znalostech konkrétních odpovědí na praktické otázky. Například jak je to s investováním do půjček peer to peer, popsala Radiožurnálu gestorka pro finanční vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová. 

„Jak jsou pojištěny vklady, když byste byl ten, kdo ty peníze poskytuje, ne si jako půjčoval. Tam si třetina lidí myslí, že stejně jako u banky, ti lidé si neuvědomí, že to je investice.“ A proto se na jejich investici pojištění vkladů u bank nevztahuje. Pokud jde o celkové povědomí finanční gramotnosti, to se mírně zlepšuje. Finanční rezervu si tvoří téměř tři čtvrtiny respondentů, zatímco loni to bylo jen 60 procent.

To zřejmě ovšem souvisí hlavně s lepší ekonomickou situací a růstem mezd. Horší je to s dobou, na kterou by jim v případě nějaké nečekané události měly úspory vydržet. Potvrdila ředitelka průzkumu z agentury SC&C Jana Hamanová. 

„Pokud jde o dobu udržení stejného standardu, pokud nám vypadnou příjmy, tak tady dlouhodobě alarmující třetina lidí, která si nedovede přestavit, jak dlouho by bez toho příjmu vydržela, a můžeme odhadovat na základě odpovědí ostatních lidí, že budou mít spíše málo peněz nebo dokonce žádné peníze - eventuálně, že budou ještě něco splácet,“ říká Hamanová. 

Podle průzkumu polovina Čechů netuší, kolik by měli mít naspořeno na důchod. Momentálně nemá více než třetina dotázaných naspořeno nic. Podle bankovní asociace se zatím ve výsledcích nijak neodráží výuka finanční gramotnosti. Ta se na středních školách vyučuje od roku 2009 a do rámcových vzdělávacích programů pro základní školy byla zařazena od roku 2013.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Styl

Oblečení o vás dokáže prozradit více, než tušíte

Dům a zahrada

Nenechávejte výběr stanu na poslední chvíli. Poradíme vám, na co se zaměřit

1. Jiří Langmajer si po autonehodě vyrazil na luxusní snídani

2. Rachel Weisz zázračně otěhotněla s Jamesem Bondem

3. Evu Perkausovou čeká příští měsíc operace

4. Ilona Csáková hlásí comeback, domácí práce ji ale neminou

5. Vlastina Svátková nechala syny v kině samotné a s kočárem vyrazila na nákupy