خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Padesátá léta se vrací, komentuje opozice jednání výboru • Zprávy / inStory.cz
 

Padesátá léta se vrací, komentuje opozice jednání výboru

Babiš oznámil, že šéfa inspekce Murína neprodleně zprostí služby
 Zprávy 
16. března 2018 06:30 / Shutterstock
  0   14
Sněmovní bezpečnostní výbor projednával situaci v Generální inspekci bezpečnostních sborů. Předseda vlády v demisi Andrej Babiš přišel vysvětlit své výhrady vůči řediteli inspekce Michalu Murínovi.
Nejnovější

Matěj Stropnický si dává v politice pauzu. Čemu se chce věnovat?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Babiš výboru sdělil, že Murína okamžitě zprostí výkonu služby. Andrej Babiš uvedl, že v Michala Murína nemá důvěru, že inspekce pod jeho vedením funguje velice špatně a také že špatně hospodaří. Na jednání ve sněmovně ho dokonce označil za ohrožení demokracie.

Jednání bezpečnostního výboru mělo dramatický průběh. Přizván a zbaven mlčenlivosti byl nejen Murín, ale také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Pozvání státních zástupců zpochybnili Jana Černochová (ODS) a Vít Rakušan (STAN), podle nichž to jde nad rámec dřívějších dohod.

„Kdo pozval státní zástupce? Na koho podnět tady budou?“ tázala se Černochová. Koten uvedl, že pozvání žalobců konzultoval s místopředsedy výboru. „Jevilo se nám výhodné státní zástupce přizvat,“ dodal. 

Vrcholní státní zástupci patří mezi kritiky generální inspekce. Babiš na jednání upozornil na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství, z nichž podle něj vyplývá Murínova nedůvěryhodnost. Vláda je obdržela loni na jaře, tedy za premiéra Bohuslava Sobotky.

Poté, co Babiš z dokumentu proti Murínovi začal citovat, poslanci Jana Černochová a Pavel Žáček (oba ODS) a Vít Rakušan (STAN) opustili na protest jednání. „Tohle je opravu nechutné. To jsou 50. léta,“ řekla Černochová. Pak se trio poslanců na jednání opět vrátilo.

Opozice vznáší pochyby, zda za Babišovou kritikou generální inspekce nestojí ve skutečnosti úkol této instituce kontrolovat policii, která Babiše, jeho rodinu i stranickou dvojku Jaroslava Faltýnka (ANO) stíhá kvůli dotačnímu podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo. A opoziční politici dodávají, že vláda bez důvěry by personální změny tak jako tak prosazovat neměla.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Styl

Oblečení o vás dokáže prozradit více, než tušíte

Dům a zahrada

Nenechávejte výběr stanu na poslední chvíli. Poradíme vám, na co se zaměřit

1. Jiří Langmajer si po autonehodě vyrazil na luxusní snídani

2. Rachel Weisz zázračně otěhotněla s Jamesem Bondem

3. Evu Perkausovou čeká příští měsíc operace

4. Ilona Csáková hlásí comeback, domácí práce ji ale neminou

5. Vlastina Svátková nechala syny v kině samotné a s kočárem vyrazila na nákupy