خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Rath se vytasil s další neuvěřitelnou verzí o krabici s vínem • Zprávy / inStory.cz
 

Rath se vytasil s další neuvěřitelnou verzí o krabici s vínem

Peníze z krabice od vína policie nejdříve ukradla a pak mi je podstrčila, nabídl Rath další verzi
 Zprávy 
28. března 2018 04:16 / Česká televize
  0   7
David Rath přišel s další verzí, jak se v krabici od vína ocitlo sedm milionů, s nimiž ho chytila policie. Během závěrečné řeči před soudem popsal variantu, že je policista odcizil muži, jehož pomocí, jak přiznala, získávala stavařka Ivana Salačová hotovost na úplatky.
Nejnovější

Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Když pak policisté tehdejšího hejtmana zadrželi, krabici se penězi mu prý mohli podstrčit. Rath zopakoval, že finance mohly být určeny ČSSD. Rozsudek si vyslechne 27. června. 

Klíčovou postavou Rathovy nové verze je podnikatel Vladimír Kančev. Ten před policií vypověděl, že pomáhal Salačové „generovat“ peníze na úplatky: nejprve si od ní nechal poslat miliony za fiktivní práce, aby jí poté peníze vrátil a ona tak měla hotovost na uplácení. Jenže Kančev část peněz slánské podnikatelce nepřinesl zpět a ta něj pak kvůli tomu tlačila.

Podle Ratha mu je po výběru z Raiffeisenbank kdosi ukradl a lupič mohl být od policie.  Kriminalisté, jak dodal exhejtman, posléze odcizenou hotovost vložili do krabice od vína a podstrčili mu ji při zadržení v květnu 2011. 

„Vzhledem k nejasnému původu peněz v krabici - především k existenci pásek od Raiffeisen banky, ale podle svědectví inženýrky Salačové jí Kančev tyto prostředky nikdy nedal a byly mu za podivných okolností odcizeny zakuklenými muži. Nelze vyloučit ani variantu, že tyto peníze, někým odcizené Kančevovi, byly odcizeny někým od policie a vloženy do krabice. Případně ty krabice byly takto zaměněny, to znamená nějaká krabice od vína s penězi, které byly Kančevovi odcizeny, byly někým vyměněny za krabici s vínem v okamžiku, kdy krabice nebyla pod dozorem kamer,“ popsal před soudem Rath.

I on sám však připustil, že pro takovou verzi svědčí pouze nepřímé důkazy. „Například pro to, jak se peníze odcizené Kančevovi mohly objevit v krabici před domem Kottovým, nemá obžaloba ani rozsudek žádné, podtrhuji žádné vysvětlení,“ řekl bývalý hejtman.

Je to už několikátá verze příběhu, jak se v jeho ruce ocitla krabice se sedmi miliony korun, které podle policie pocházejí z úplatku na opravu zámku v Buštěhradu. David Rath tvrdí, že si myslel, že v krabici skutečně nese víno. Policii již dříve nařkl, že jinou krabici s penězi mu mimo záběr kamer při zadržení podstrčili policisté. 

To však rozporuje státní zástupce Petr Jirát: krabice podle něj byla po celou dobu Rathova zadržení pod dohledem kamer. Kdyby navíc kriminalisté skutečně chtěli Rathovi krabici s penězi podstrčit, těžko by si mohli předem připravit přesně tu, jakou Rath nesl. Na jedné z pásek se navíc našel otisk Petra Kotta, který podle obžaloby pro úplatky jezdil a dělil je.

Exhejtman v závěrečné řeči zopakoval i další verzi: peníze v krabici měly skončit u ČSSD. „Je vysoce pravděpodobné, že šlo o prostředky určené pro sociální demokracii na volby. Doktor Kott mi buď omylem dal jinou krabici, nebo mohl také chtít doktora Ratha překvapit tím, že sehnal tyto finanční prostředky pro sociální demokracii, čímž si chtěl nějak zajistit či upevnit místo na kandidátce,“ popsal.

Odmítl také, že Petr Kott a jeho tehdejší partnerka Kateřina Pancová (dnes Kottová) měli jakýkoliv vliv na rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Právě s Pancovou Ivana Salačová, jak vypověděla, manipulovala se zadávací dokumentací, aby vznikl prostor pro úplatky.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Styl

Toužíte po dokonalých řasách? Vyrobte si domácí sérum na řasy, které skutečně funguje

Dům a zahrada

Oživte si zajímavým způsobem koupelnu nebo kuchyň

1. Vlastina Svátková nechala syny v kině samotné a s kočárem vyrazila na nákupy

2. Těhotná Doležalová vyrazila do nočního klubu

3. Raper AMCO šokuje. Poprvé si do studia pozval hosta

4. Exmanželka Petra Jandy dala přednost estetickému zákroku před svatbou

5. Daniel Hůlka opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří!