خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zasáhli jsme všechny cíle, pochvaluje si USA po útoku na Sýrii • Zprávy / inStory.cz
 

Zasáhli jsme všechny cíle, pochvaluje si USA po útoku na Sýrii

Ohnivé raketové koule nad Damaškem
 Zahraniční 
15. dubna 2018 04:10 / AP
  0   4
Americký prezident Donald Trump splnil, co slíbil a zaútočil společně s Francií a Velkou Británií na Sýrii. Šlo o odvetu za údajné použití chemických zbraní. Pentagon prohlásil, že během nočních raketových náletů byly zasaženy tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem.
Nejnovější

Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Ruský obranný protivzdušný systém nebyl použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech. "Syrská protivzdušná obrana nezasáhla žádné naše letadlo ani raketu," řekl americký generál Kenneth McKenzie, který poskytl přehled o vojenských aspektech útoku.

Rusko předtím oznámilo, že 71 ze 103 vypálených raket syrská protivzdušná obrana sestřelila. McKenzie řekl, že proti třem cílům bylo vypáleno 105 střel.

Pentagon neví o žádných civilních obětech a prozatím ani o žádné vojenské reakci v Sýrii.

Syrská armáda má velké materiální škody a přišla o značnou část materiálu spojeného s chemickými zbraněmi.

Podle Pentagonu je ale její chemický program širší, než ten zasažený při nočních útocích. Zůstala jí část infrastruktury, avšak škody jsou značné. Podle McKenzieho potrvá roky, než se z úderů syrský chemický program vzpamatuje.

Mluvčí Pentagonu Dana Whiteová řekla, že smyslem akce bylo odradit syrský režim od dalších chemických útoků. Ujistila ale také, že útoky "neznamenají změnu dosavadní americké politiky a nejsou ani pokusem sesadit syrský režim". "Nechceme zasahovat do syrského konfliktu, ale nemůžeme dovolit takové porušení mezinárodního práva. S úspěchem jsme zasáhli všechny cíle," prohlásila Whiteová. Zda údery odradí syrský režim od dalšího použití chemických zbraní, se podle ní teprve ukáže. Údery mluvčí hodnotila jako "velmi úspěšné".

Whiteová také uvedla, že Rusko už o útocích zahájilo desinformační kampaň. V minulých 24 hodinách bylo zaznamenáno o 2 000 procent víc provokačních příspěvků šířených na internetu takzvanými trolly, tedy skupinou lidí, kteří pomocí falešných profilů a šíření nepravdivých informací ovlivňují mínění majitelů facebookových účtů.

Názory českých bezpečnostních expertů na situaci v Sýrii se různí. Shodují se však v tom, že nehrozí otevřený konflikt mezi západními spojenci a Ruskou federací. „Bašár Asad, ale současně i Rusové, teď budou zřejmě postupovat mnohem radikálněji v boji proti povstalcům v Sýrii, kde bude asi použito mnohem hrubší síly než dřív,“ řekl například pro MF Dnes bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

To bezpečnostní expert a bývalý analytik Bezpečnostní informační služby Jan Schneider má na útok USA, Francie a Velké Británie na Sýrii zcela opačný pohled. „Američané tvrdí, že jde o odvetu. Odvetu za co? Sýrie je nenapadla a existence chemického útoku nebyla prokázána. Od toho jsou tady arbitrážní instituce, jako je OSN, které mají takové spory rozhodovat. Ty však USA záměrně obchází a mezinárodní právo dostává na frak,“ uvedl Schneider.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Styl

Toužíte po dokonalých řasách? Vyrobte si domácí sérum na řasy, které skutečně funguje

Dům a zahrada

Oživte si zajímavým způsobem koupelnu nebo kuchyň

1. Vlastina Svátková nechala syny v kině samotné a s kočárem vyrazila na nákupy

2. Těhotná Doležalová vyrazila do nočního klubu

3. Raper AMCO šokuje. Poprvé si do studia pozval hosta

4. Exmanželka Petra Jandy dala přednost estetickému zákroku před svatbou

5. Daniel Hůlka opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří!