خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Dobrá zpráva: Složení českého tuzemáku se měnit nebude. Rozhodla o tom EU • Zprávy / inStory.cz
 

Dobrá zpráva: Složení českého tuzemáku se měnit nebude. Rozhodla o tom EU

EU udělila českému tuzemáku výjimku
 Zprávy 
18. dubna 2018 04:35 / Ilustrační foto
  0   3
Milovníci tradičního českého tuzemáku se mohou radovat. V nejbližších letech si nebudou muset zvykat na jinou chuť svého oblíbeného nápoje. Evropská komise České a Slovenské republice udělila výjimku na používání rumového éteru.
Nejnovější

Babiš je spokojený s korunou. Vstup Česka do eurozóny není prioritou

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a mohou při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět let používat tradiční rumový éter. Stálý výbor Evropské komise výjimku potvrdil v úterý dopoledne. Přechodné období na jeho přidávání v současném složení vyprší v Evropské unii na konci tohoto týdne. Déle ho nechtěla povolit kvůli obsahu škodlivého furanu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) loni upozornil, že některé látky v rumovém éteru, který dodává charakteristickou chuť a vůni českému tuzemáku, mohou být jako rakovinotvorné zdravotním rizikem. Aroma se přitom používá také při výrobě některých nealkoholických nápojů, pekařských výrobků či cukrovinek.

O výjimku, která se týká jen používání tradičního aroma při výrobě tuzemáku a nevztahuje se tedy na cukrovinky a další výrobky, požádaly ČR a Slovensko loni v prosinci. Nyní ji - s pětiletým omezením - potvrdil Stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, přičemž právní finalizace ještě určitou dobu potrvá.

„Rum se v České republice takhle vyrábí už 150 let, takže jsme rádi, že se k tomu Evropská unie postavila tak, že nějakou výjimku nám udělí,“ komentoval očekávaný souhlas výboru ministr zemědělství v demisi za hnutí ANO Jiří Milek.

V Česku podle Hospodářských novin konzumace tuzemáku dlouhodobě klesá. Od 90. let spadla podle dat statistického úřadu až o 30 procent. Přesto je tuzemák nejprodávanější lihovina v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je takzvaný tuzemský rum.

O český tuzemák se v Bruselu začali poprvé zajímat v roce 2003, a to kvůli jeho složení. Protože se nevyrábí ze třtiny, musel přestat používat označení „tuzemský rum“.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Sexuálně abstinujete? Vaše vagína tím nepředstavitelně trpí

Dům a zahrada

Rady a tipy, jak zkrátit nahrávání videí na server

1. Leoš Noha překvapil. Nemá řidičák

2. Ředitelka České Miss Eva Čerešňáková lenošila na lodi

3. Angelina Jolie kvůli sporům s Pittem nemůže vycestovat s dětmi

4. Porotce Superstar Ben Cristovao si tuhle roli vyzkousel už ve filmu. Za dva týdny bude v kinech

5. Michaela Habáňová řádila na jachtě

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن