خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí • Zprávy / inStory.cz
 

Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí

Znát odměny prý není ve veřejném zájmu
 Zprávy 
20. dubna 2018 18:15 / Shutterstock
  5   3
Server iROZHLAS.cz požádal o přehled platů a odměn za loňský rok podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Konkrétně žádal o jmenný seznam dat u vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, jeho zástupce a vedoucí odborů.
Nejnovější

Babiš je spokojený s korunou. Vstup Česka do eurozóny není prioritou

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Prezidentská kancelář ale v odpovědi napsala, že v minulosti platové poměry svých vedoucích zaměstnanců zveřejňovala – jak potvrdil i rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2014, nyní však došlo k „zásadní změně“. Hrad se nově odvolává na nález Ústavního soudu z října loňského roku a připomíná čtyři podmínky takzvaného testu proporcionality, které musí být splněny.

Jednou z podmínek při posuzování žádosti o informace je podle soudu i to, zdali se informace týká veřejného zájmu. Jenže podle Hradu to není tento případ. „Kancelář prezidenta republiky ze žádosti nemohla zjistit, na základě čeho by mechanické zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců mělo přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,“ stojí v rozhodnutí Hradu, pod kterým je podepsán ředitel legislativního odboru Václav Pelikán.

„Dřívější zveřejňování platových poměrů vedoucích zaměstnanců nejen Kanceláře prezidenta republiky, ale i jiných státních orgánů k žádné veřejné diskusi nevedlo, neboť ani nemohlo,“ doplňuje ředitel Pelikán.

Z jakého důvodu není informace důležitá pro veřejný zájem, už ale rozhodnutí nezmiňuje. Prezidentská kancelář v něm pouze uvádí přehledy rozhodnutí Soudního dvora EU, aniž by jasně stanovila, proč info žádost nesplňuje náležitosti.

Podobně pak rozhodnutí ani neuvádí, z jakého důvodu redakce nesplňuje podmínku takzvaného společenského hlídacího psa. To, že se žadatel jako novinář označí za hlídacího psa, podle Hradu „samozřejmě nestačí“. Proč, už ale nerozvádí. Naopak jediný předpoklad, který žádost splňuje, je fakt, že informace existuje. 

Server iROZHLAS.cz se s dotazem, proč informace o platech není veřejný zájem a zdali se Hrad nebojí dalších žalob, obrátil na hradního právníka Marka Nespalu. Ten ale uvedl, že se toho nebojí.„Nikoli, samozřejmě doufáme, že příslušné soudy zohlední naši argumentaci založenou na základě platového nálezu Ústavního soudu,“ uvedl.

Jak vysvětlil, aby mohl Hrad poskytnout platy a odměny včetně konkrétních jmen, musí se informace podle Nespaly týkat veřejného zájmu, což musí být ze žádosti patrné. „Taková žádost musí zcela jednoznačně doložit, proč právě tyto konkrétní informace, týkající se určité osoby či osob, by měly přispět k diskuzi o veřejném zájmu a o jaký konkrétní veřejný zájem se jedná,“ tvrdí Nespala.

Zákon o svobodném přístupu k informacím přitom takovou povinnost žadateli neukládá, tento požadavek se prvně objevil až v loňském nálezu Ústavního soudu. Nicméně podle advokáta Němečka jsou všechny podmínky v případě žádosti redakce splněny.

„Je totiž jasné, že reportérka plní roli ‚hlídacího psa‘, že informace nežádá z osobní zvědavosti, ale pro článek, a že statisícové platy včetně odměn v prezidentské kanceláři jsou oprávněně předmětem veřejného zájmu,“ říká a uzavírá: „Další výmluvy nejsou hodny úřadu, který jeho dočasní držitelé zdědili po prezidentech Masarykovi a Havlovi.“

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Sexuálně abstinujete? Vaše vagína tím nepředstavitelně trpí

Dům a zahrada

Rady a tipy, jak zkrátit nahrávání videí na server

1. Leoš Noha překvapil. Nemá řidičák

2. Ředitelka České Miss Eva Čerešňáková lenošila na lodi

3. Angelina Jolie kvůli sporům s Pittem nemůže vycestovat s dětmi

4. Porotce Superstar Ben Cristovao si tuhle roli vyzkousel už ve filmu. Za dva týdny bude v kinech

5. Michaela Habáňová řádila na jachtě

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن