خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Střet zájmů adeptky do nové vlády bije do očí • Zprávy / inStory.cz
 

Střet zájmů adeptky do nové vlády bije do očí

Taťána Malá spoluvlastní insolvenční firmu.
 Zprávy 
12. června 2018 04:49 / Facebook
  6   6
Adeptka na post ministryně spravedlnosti, poslankyně hnutí ANO Taťána Malá, by se mohla ocitnout ve střetu zájmů. Vystudovaná právnička a ekonomka je podle serveru Novinky.cz od dubna spolumajitelkou firmy, která se zabývá insolvencemi.
Nejnovější

Konec plánu na vládnutí ČSSD s ANO?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Její manžel je insolvenční správce, navíc provozuje firmu poskytující mikropůjčky. Malá možný střet zájmů odmítá. Politička s manželem vlastní společnost All 4 Law, která získala procentní podíl v novojičínské firmě Insolvence CZ. Manžel Malé navíc ve společnosti získal podíl 24 procent. Společnost radí dlužníkům i věřitelům. Manžel poslankyně však navíc spoluvlastní i firmu Swisscredit. Ta naopak poskytuje lidem mikropůjčky, tedy úvěry do 75 tisíc korun, píší Novinky.cz.   

„Střet zájmů s pozicí případné ministryně spravedlnosti bije do očí. Není možné podnikat v insolvencích, ještě půjčovat lidem úvěry a pak hrát nezávisle roli tvůrce pravidel,“ je přesvědčen šéf Transparency International ČR David Ondráčka.

Jako problematické vzhledem k ministerské funkci vidí aktivity Malé a jejího manžela i Daniel Hůle, expert na dluhovou problematiku z Člověka v tísni. „Pokud se manžel potenciální ministryně Malé živil poskytováním mikroúvěrů, které jsou svým způsobem značně problematickým oborem podnikání, je to překvapení. Obáváme se, že pohled na férové zadlužování a spravedlnost by tím mohly být trochu vychýleny,“ uvedl.

Střet zájmů vidí i v tom, že manžel možné ministryně působí jako insolvenční správce. „Považuju to za potenciální střet zájmů. Už jenom proto, že v současnosti se vede diskuse o tom, jak by měli být správci odměňováni,“ vysvětlil Hůle.

Malá v dubnu se stranickým kolegou Patrikem Nacherem předložila legislativní návrh, který má zmírnit podmínky pro oddlužení lidí. Řeší ale však i odměny pro insolvenční správce, tedy právníky, kteří po celý proces osobního bankrotu na dlužníka dohlížejí.

Sama Malá všechny pochybnosti odráží, podle podobné logiky by prý musel být ve střetu zájmů každý ministr spravedlnosti, který je například jako Pelikán advokát. „Nejsem ani advokátka, ani insolvenční správkyně a mediátorskou praxi mám pozastavenou, takže o žádném střetu nemůže být řeč,“ prohlásila.

Problém nevidí ani v angažmá jejího manžela. „Je to veřejná informace a vždy jsem v tomto smyslu byla otevřená,“ podotkla. Společnost Swisscredit podle Malé navíc žádné půjčky neposkytuje, ani za posledních deset let neposkytla. Pokud by se skutečně stala ministryní, postačilo by podle ní, aby pozastavila činnost a vzdala se podílu ve společnosti Insolvence CZ.   

Již dříve se Malá dostala do povědomí díky obhajobě premiéra Andreje Babiše obviněného v kauze Čapí hnízdo. Její vyšetřování by se podle poslankyně mohlo posunout o čtyři roky až proběhnou nové volby.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela filmová a divadelní legenda Gabriela Vránová

Styl

Přelomové tvrzení: Solárium je zdravé!

Dům a zahrada

Co je potřeba udělat v kuchyni, než vybalíte po stěhování

1. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové

2. Monika Leová připravuje svatbu bez svatební cesty. Nejsou peníze

3. Eva Longoria přišla těsně před porodem o milovanou bytost

4. Lucie Hadašová kvůli manželovi letos na dovolenou nepojede

5. Markéta Plánková a Filip Blažek pracují na novém komediálním seriálu