Tábory pro děti meziročně zdražily. Nejnáročnější pro peněženku jsou ty v cizině a jazykové

Letní dětské tábory mají u nás velkou tradici.
 Byznys & Finance 
29. dubna 2016 23:50 / YMCA
  5   0
Nejnovější

Drahoš a Zeman mají podporu od umělců, sportovců a dalších osobností. Kdo koho podporuje?

Letní dětské tábory si zdražují pomalu. A to hlavně díky obrovské konkurenci, která tlačí na ceny. Celkem lze děti poslat na tisíce míst a možnosti jsou skutečně rozmanité – od klasických táborů přes rybářské nebo sportovní, až po ty příměstské.

Letní dětské tábory mají u nás velkou tradici. „Již za první republiky jezdili ratolesti tehdejších slavných osobností na tábory. Za všechny můžeme zmínit jedno jméno - Václav Maria Havel, otec Václava Havla, který byl organizátorem letních táborů YMCA ve dvacátých a třicátých letech minulého století,“ říká Vojtěch Rálek, generální sekretář organizace YMCA.

Tradičně je největším organizátorem táborů v České republice skautská organizace Junák. Ta pořádá přes tisíc akcí se svými oddíly po celé ČR. Letos skautské tábory navštíví zhruba 30 000 dětí. Typickým znakem skautského tábora je nízká cena – 500 až 1000 korun za 14 dní. Cena je nízká, protože tábor organizují dobrovolníci bez nároku na honorář. Na skautský tábor ale nesmí jezdit děti, které nenavštěvují oddíl.

Alternativou pro skautské jsou tábory, které organizují různé neziskové organizace, firmy a spolky. Jejich rozmanitost je obrovská. Jedním ze způsobů, jak dětem v létě zajistit program, je tzv. příměstský tábor, kde děti nespí, ale kam pouze denně docházejí. Je to jakási forma „družiny“, kdy děti mají vyplněnou dobu, po kterou jsou rodiče v práci. Tento tábor je obvykle také nejméně náročný na peněženky rodičů.

Klasický dětský tábor se nejčastěji organizuje na 14 dní. Zaměření je různorodé – tábory s koňmi, rybářské, sportovní či filmové a mnoho dalších. Tyto typy se nejčastěji pohybují v cenách od čtyř do pěti tisíc korun a jejich ceny v posledních letech rostou jen o stokoruny.

To potvrzuje i organizátor jednoho z největších jihočeských táborů Skaliny Stanislav Šimášek: „Naše tábory za posledních deset let prakticky zdražily zhruba o 10 procent, meziročně pak zhruba o stokorunu. Cenu zvýšily vyšší náklady na elektřinu a nájem prostor.“ Když na Skalinách před dvanácti měsíci začínali, cena 14denního běhu byla zhruba 4 000 korun. Ceny se tedy takřka nemění, za to požadavky rodičů jsou stále vyšší. Ti mají vyšší nároky zejména na program, hygienu a stravu. „Velmi často po nás rodiče požadovali pro své děti bezlepkovou dietu, a tak jsme tomu museli organizaci stravování přizpůsobit,“ dodává Šimášek.

Rodiče mají někdy skutečně vyšší nároky a nebojí se proto sáhnout i hlouběji do kapsy. Pro své děti požadují například tábory v cizím jazyce nebo v zahraničí. Ale i ty nabídka uspokojí. Můžou využít například jazykové tábory v Chorvatsku, ale i jiných zemích. Na takovýchto pobytech děti většinou spí v apartmánech a ceny jsou potom logicky vyšší. Za takovýto tábor zaplatí v průměru dvojnásobek oproti tuzemskému – cena se pohybuje okolo 10 000 korun za čtrnáct dní.
◼ redakce inStory.cz
Komentáře
Reklama
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Salma Hayek v slzách. Přišla o svou lásku

Styl

I oblíbené hubnutí dle krabiček má svá pro a proti. Na co si musíte dát největší pozor?

Dům a zahrada

Vyhněte se největším chybám při zařizování ložnice

1. Moderátor Petr Vágner se zúčastnil extrémního závodu!

2. Britský princ William si nechal oholit hlavu!

3. Dara Rolins tráví dovolenou s Rytmusem i Majkem Spiritem!

4. Ed Sheeran se bude ženit!

5. Lady GaGa šokovala v Milánu svým kozím kožešinovým kabátem!

خرید فیلتر شکن خرید vpn