خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Konec daňových rájů? Už ani ve Švýcarsku nebudou ulité prachy v bezpečí! • Zprávy / inStory.cz
 

Konec daňových rájů? Už ani ve Švýcarsku nebudou ulité prachy v bezpečí!

Budeme se muset i s pěnězi přestěhovat?
 Byznys & Finance 
05. listopadu 2014 04:00 / Shutterstock
  7   1
Nejnovější

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Daňové ráje jsou trnem v oku prakticky všem státům, tedy nepatří-li zrovna mezi tyto ráje, respektive všem jejich ministrům financí. V těchto zemích mizí celosvětově blíže nezjistitelné množství peněz, ze kterých nejsou v domovských zemích placeny daně. Koho ze správců státních pokladen by to nechalo klidným. A tak v rámci v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vznikla dohoda o zrušení bankovního tajemství a o výměně informací o finančních účtech. Dohodu, která má platit od roku 2017, podepsaly nejenom takové exotické a vyhlášené země jako Kajmanské ostrovy a Britské panenské ostrovy, ale třeba i Švýcarsko. K dohodě, která má za cíl zamezit daňovým únikům přistoupila i Česká republika.

Na prvý pohled by se zdálo, že dohoda bude účinným nástrojem, a že už nikdo své nezdaněné peníze nebude moci uschovat, aniž by to signatáři dohody nezjistili. To nakonec může být i pravda. Problém je ovšem v tom, že svět je poměrně veliký a zemí, které budou i nadále ochotny přijímat tyto peníze zůstane i nadále značné množství. A tak se dá jenom předpokládat, že finanční částky zatím uložené v uvedených daňových rájích si bohatí tohoto světa do roku 2017 v klidu míru přesunou do zemí, které dohodu nepodepsaly. Nabízí se třeba některé asijské země jako Singapur nebo Hongkong nebo země Středního východu, například Spojené arabské emiráty. A penízky budou zase pěkně uklizené. Ale existují i jiné státy, které se do podpisu dohody příliš nehrnou. Například sousední Rakousko si zatím vyjednalo roční odklad. Může se tedy snadno stát, že stávající daňové ráje nahradí jiné daňové ráje a vlastně se tak nic moc nevyřeší.

On je problém totiž někde jinde. Vcelku všichni lidé bez rozdílu, zda bohatí či chudí, chápou, že nějaké daně se prostě platit musí. Stát zajišťuje služby jako bezpečnost, obrana nebo soudnictví a z něčeho tyto služby platit musí. Jejich kvalita je věc jiná. Ale na to by měl stačit pouze zlomek z vybraných daní. Ale když už se daňová povinnost blíží 50% příjmů, tak raději ti, kdo mohou, a stojí jim to za to, své peníze raději přesunou někam jinam, než aby financovali nenažranou státní pokladnu a nesmyslné socialistické hospodaření.

A tak, budou-li státy praktikovat mnohdy likvidační daňovou politiku, budou pravděpodobně daňové ráje i nadále vzkvétat.
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leoš Mareš vzal svou manželku Moniku do Dubaje. Užívají si líbánky!

Styl

Vplujte do modré laguny. Nechte své oči rozzářit modrými stíny

Dům a zahrada

Perskou kočku buď milujete, nebo nesnášíte

1. Herec Ryan Raynolds se dal na obchod s alkoholem!

2. Z Dary Rolins je hadí žena! Podívejte se, co dokáže...

3. Mareš bude moderovat Superstar po boku překrásné Slovenky!

4. Krásná Olga Lounová hazarduje. Pravidelně jí jde o život!

5. Vendula Pizingerová chystá vzpomínkový koncert k nedožitým osmdesátinám Karla Svobody!

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن