Znáte novou hymnu českých dlužníků?! Nám je to volný, na nás to neplatí, my si dáme zahrát, von to někdo zaplatí!

Tak nějak by mohl vypadat vysmátý dlužník po novele zákona
 Komentáře 
07. prosince 2016 05:00 / Shutterstock
  12   2
Tak pan ministr Pelikán připravil novelu insolvenčního zákona. Zadání k novele zřejmě pochází od premiéra Sobotky, který, veden svým sociálním cítěním, hodlá umožnit, aby se pokud možno co nejvíce beznadějně zadlužených osob zbavilo svých dluhů. Prosazení této oddlužovací novely náš Bohoušek považuje za prioritu jeho vlády.
Nejnovější

Václav Fischer narazil s žalobou vůči státu. Chtěl 300 milionů

Nechceme vypadat jako nějací asociálové. Chápeme, že se člověk může dostat do obtížné životní situace a nadělat si větší dluhy, než je potom schopen splácet. A tak mu zákon nabídl možnost oddlužení, pokud šel do sebe, snažil se a splatil alespoň 30% svého dluhu! Přiznejme si, že ani to není z pohledu věřitele příliš mnoho, ale chápejme tuto hranici jako určitý kompromis.

Podle navrhované úpravy by ovšem tato hranice již neplatila vůbec a dlužník by ve své podstatě nemusel ze svého dluhu uhradit nic. Tedy věřiteli! Aby mu byl dluh odpuštěn tak by postačilo, aby dlužník v určené lhůtě tří, pěti nebo sedmi let zaplatil hotové výdaje a odměnu insolvenčního správce, náklady spojené s udržování a správou majetkové podstaty dlužníka a náklady na vypracování a podání návrhu na povolení oddlužení. Věřitel by tak nemusel vidět ani korunu!

Maximální výše, kdy by bylo možné podle této novely provést oddlužení je stanovena na tisícinásobek současného existenčního minima, což je 2.200.000 korun, tedy žádný pakatel! A při každém dalším zvýšení životního minima by se vlastně zvyšovala i tato hranice.

Je nad slunce jasné, že novela výrazným způsobem nahrává dlužníkům, omezuje práva věřitelů a narušuje jeden ze základních principů právního státu tedy, že dluhy se mají platit. Dlužník totiž nebude žádným způsobem motivován k jakémukoli splacení dluhu svým věřitelům, a to ani v dnešní 30% výši! Spíše naopak. Proč by si neměl nasekat dluhy až na maximální možnou hranici? Již nyní mizerná vymahatelnost práva v našem státě se tak dostává až na samé dno!

Stát vysílá svým občanům signál, že zadlužit se a dluhy poté nesplácet není vlastně nic špatného. Proč by sis člověče dělal nějaké starosti? Klidně žij na dluh, vezmi si auto na leasing, vezmi si půjčku dětem na nové iPhony, za půjčené peníze vyvez rodinku k moři, prostě si užívej. A když to nezaplatíš? Nevídáno. Však my se o tebe postaráme a ono to nějak dopadne!
Ostatně není se čemu divit. Sobotka a celá ta jeho parta z Lidového domu své dluhy rovněž platit nehodlá. Tak proč by to měl dělat někdo jiný?

Nemůžeme nevzpomenout refrénu jedné z národních písní, kde se zpívá: „Nám je to volný, na nás to neplatí, my si dáme zahrát, von to někdo zaplatí."

 Jistě, vždy to musí někdo zaplatit! V tomto případě všichni ti hloupí věřitelé!

kvk | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdná svatba u Vágnerů! Nebudou chybět slavné topmodelky a celebrity!

Styl

Vysoce nakažlivá pátá a šestá nemoc. Jaké mají příznaky?

Dům a zahrada

Nejlepší vánoční dárek pro kočku? Vyrobte jí útulné místo ke hře i odpočinku

1. Ruda z Ostravy se stane podruhé otcem!

2. Zpěvačka Victoria na vánočních nákupech: Objevila parádní kousky!

3. Simona Krainová opět mění účes! Proč si nechala prodloužit vlasy?

4. Stylista Filip Vaněk vyrazil na nákupy s Eliškou Bučkovou a zpěvačkou Victorií

5. Topmodelka Tereza Maxová promluvila o plastických operacích!