خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Terorismus v Praze? Podle redaktora LN teroristé zaútočili na Václaváku! • Zprávy / inStory.cz
 

Terorismus v Praze? Podle redaktora LN teroristé zaútočili na Václaváku!

Byl ten starý dům o tolik lepší než tento nový? Třeba ano. Ale, že by jeho zbourání byl teroristický čin!?
 Komentáře 
02. května 2017 05:00 / Flow East
  6   2
Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem, praví lidová moudrost. A je tomu tak i v případě demolice domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy.
Nejnovější

Budou se zvedat mzdy. Pošťáci dostanou přidáno

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Po dlouhých tahanicích, odvoláních a protestech nakonec vlastník demoliční výměr získal a bourání bylo o Velikonocích zahájeno.

Rozhodně nechceme posuzovat, zda bylo rozhodnuto správně či nesprávně, zda měla či neměla původní, i když několikrát přestavovaná novorenezanční budova nějakou výjimečnou historickou hodnotu, a zda tedy měla či neměla být zachována.

Rozhodnutí padlo, demolice započala a na místě vyroste „Květinový dům“. A opět nechceme posuzovat, zda se na místo hodí či nehodí a zda vzhledu této části Václavského náměstí prospěje či neprospěje. Jak řečeno shora, tak opravdu není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. A tak co člověk to názor. Někdo je bouráním zděšen, někomu se nová stavba líbí a mnohým je to vcelku jedno.

Zajímavý článek na toto téma, jehož autorem je Petr Zídek, přinesly Lidové noviny ve středu 26.4. Pan redaktor evidentně mezi příznivce nové stavby nepatří. Jemu se prostě nelíbí, že se v centru postaví něco nového. Ale jeho výplod, respektive použité výrazivo je opravdu poněkud na pováženou. Zbourání domu, který popravdě řečeno, opravdu nebyl ani zcela původní ani ničím zvláště pozoruhodný, označuje za „akt terorismu“. A je názoru, že by se s tím, respektive s majiteli i se zúčastněnými úřady a úředníky mělo jako teroristy zacházet. Pravda, nenavrhuje, aby byli všichni zúčastnění zavřeni na Guantanámo, zlikvidováni pomocí dronů, nebo rovnou zastřeleni za ranního úsvitu. Ale nemůžeme se zbavit dojmu, že by všechny tyto způsoby uvítal. Jenom se to zřejmě bojí tak úplně natvrdo navrhnout.

Pan redaktor je o své pravdě, jako jediné správné přesvědčen a se všemi těmi developery, kulturními barbary a teroristy by pořádně zatočil.

Je to jeho názor, tak mu ho ponechme. Jenom tak na okraj připomínáme, že takových chytrých znají dějiny architektury mnoho. Například Guy de Maupassant tak nesnášel pařížskou Eifelovku, že navštěvoval v ní umístěnou restauraci s tím, že je jediným místem v Paříži, odkud se na věž nemusí dívat. Rovněž spisovatelé Alexandr Dumas či Émile Zola patřili mezi její zapřisáhlé kritiky.
Ale nemusíme chodit do vzdálené historie a do zahraničí. Stačí si vzpomenout na hysterii laické i odborné veřejnosti při stavbě „Tančícího domu“ na nároží Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží, který je dnes obdivován turisty z celého světa.
A mohli bychom pokračovat. Nadšení u veřejnosti nevzbudil ani projekt budovy Opery v Sydney a po své dostavbě ani třeba brněnská vila Tugendhat.

Že se všichni ti kritici tak trochu mýlili je dnes už každému zřejmé. Nechceme rozhodně tvrdit, že Květinový dům na Václaváku dosáhne stejného věhlasu jako uvedené stavby. Jenom chceme říci, že všechno nové ještě nemusí být zavrženíhodné, a že je pan redaktor, je ve svém „spravedlivém“ hněvu a ve své nekompromisní kritice, tak trochu „mimo mísu“.

kvk | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Místo večírků už raději relaxuje. Simona Krainová dráždila svým sexy tělem slovenské sousedy

Styl

Odlíčená pleť ještě neznamená, že je vyčištěná. Vyvarujte se největších chyb

Dům a zahrada

Vymkla se vám úroda ředkviček z rukou? I pálivé či tvrdé plody lze chutně zpracovat

1. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové

2. Monika Leová připravuje svatbu bez svatební cesty. Nejsou peníze

3. Eva Longoria přišla těsně před porodem o milovanou bytost

4. Lucie Hadašová kvůli manželovi letos na dovolenou nepojede

5. Markéta Plánková a Filip Blažek pracují na novém komediálním seriálu