Vojtěch Filip: Rozhodně nejsme stranou na ústupu. Máme co nabídnout!

Předseda KSČM Vojtěch Filip před volbami vzkazuje „My své voliče nezklameme."
 Komentáře 
03. srpna 2017 05:50 / Archiv
  356   6
Podle nedávných předvolebních průzkumů by KSČM obsadila druhé, maximálně třetí místo. Přeskočila by tak například i současnou nejsilnější stranu, a to ČSSD, která se pomalu blíží k vlastnímu politickému dnu.
Nejnovější

Katastrofa sociální demokracie! Zeman zaslal kritikům současného vedení ČSSD vzkaz

V jaké kondici je KSČM? Má šanci ve volbách porazit ČSSD, se kterou léta svádí boj na levém břehu tzv. politického spektra? Na tyto a další otázky nám v rozhovoru odpovídal předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle červnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění se KSČM zařadila na druhé místo a porazila tak propadající se ČSSD. Čím si to vysvětlujete?

Vysvětlení je prosté. První příčinou je poctivá práce tisíců komunistů na všech úrovních. Druhá příčina je také jasná, a tou je odhození základních volebních slibů ČSSD. Uškodilo jim zejména neřešení církevních restitucí, eurohujerství, poslušnost k politice Angely Merkelové a Bruselu ve věci migrace, poklonkování NATO, včetně vysílání vojáků do Pobaltí, a neschopnost se alespoň ohradit, když cizí armády zablokují naše dálnice a silnice. ČSSD prostě mluví jako levice, ale vládne nejradši s pravicí a skutečnou vizi pro pracující a sociální stát ani nemá.

Má KSČM šanci ve volbách porazit ČSSD?

Ano, jistě má a takovou šanci také musíme uchopit. Je třeba naši práci a naše návrhy na řešení současné situace lidem předložit ve svém volebním programu a vybrat lidi, kteří budou zárukou, že takový program budou schopni naplnit.

Kdo je pro vás největším konkurentem? 

Tím největším konkurentem je samozřejmě ČSSD, která oslovuje stejný typ voličů. Dalšími konkurenty jsou pak populisté, ať již zprava nebo zleva, kteří lidem slibují, že budou pracovat a že zařídí to či ono, ale zkušenost s nimi lidé nemají. Podívejte se na hnutí ANO nebo na Úsvit a další. To bylo řečí o tom, že budou makat, ale zatím dělali jen pro sebe a pro občany nic, no prostě pravicové hnutí. Úsvit se rozhádal a rozpadl a teď je evidentní, jak spolupracuje s ODS. Lidé by si měli dát pozor zejména na přeběhlíky, kteří neustále kandidují za různé subjekty, aby zakryli své skutečné zájmy. Snad už se nebude opakovat situace s politickými stranami, které tady byly vždy na jedno použití, jako ODA, US, SZ, VV a další.

Je podle vás vaše strana v dobré kondici?

Ano, je v dobré kondici. Výběr a příprava osobností proběhla demokratickým způsobem od základních organizací, přes okresní a krajské konference až po schválení na plénu ÚV KSČM. Řada kandidátů má zkušenosti z komunální a regionální politiky, máme  ale i několik nových mladých členů, kteří mají elán, znalosti a sílu se pustit do práce.

Proč by podle vás lidé měli volit KSČM?

Právě proto, že KSČM za 27 let své existence prokázala, že je reálnou a realistickou politickou silou, která má program pro většinu společnosti (nadnárodní firmy od nás asi podporu neočekávají), že drží slovo a je zárukou perspektivního rozvoje pro jednotlivce a celý stát.

Jako místopředseda Poslanecké sněmovny máte na starosti zahraniční politiku… Jak hodnotíte současný stav v Evropské unii a roli České republiky? Měli bychom být součástí EU?

Evropská unie je v krizi, o tom nepochybuje nikdo. Velkou vinu na tom má jak samotná Evropská komise, Evropská rada, tak představitelé jednotlivých států, včetně našich zástupců. Snaha Německa a Angely Merkelové si Evropu podřídit a udělat z jednotlivých států a jejich národů služku samozřejmě narazila na odpor. A to nejen ve Velké Británii. EU je jiná, než do které se rozhodli naši občané v referendu vstoupit. Je čas si to přiznat a buď prosadit potřebné změny, nebo se zeptat občanů, jestli chtějí v takové společnosti zůstat. 

A jaký máte názor na zahraniční politiku ČR obecně? Co zahraniční obchod? Jaké má podle vás česká zahraniční politika plusy a jaké minusy? 

To jsou otázky na samostatný rozhovor. KSČM prosazuje pro ČR zahraniční politiku tzv. všemi směry. To znamená, že ČR musí jednat jak na západ, tak na východ, tak na sever i jih. A to rovnoprávně. Stejné principy musí uplatňovat i při jednáních se svými partnery v těch mezinárodních organizacích, jejichž je členem. Chybí mi v naší politice větší odvaha podpořit snahy rozšířit spolupráci na východě a na jihu, kde někteří představitelé vlády takové pokusy brzdí. Základním problémem naší bezpečnostní a zahraničně politické situace je pak zbytečně horlivá angažovanost pro americké zájmy v zahraničí, ať už ve vojenských misích nebo při navrhování deklarací na mezinárodních fórech, které si USA nedovolí pro své ekonomické zájmy ani předložit. Navíc je to často i trapné a v rozporu s našimi i evropskými zájmy.

Jak si představujete budoucnost KSČM? Chtěli byste být součástí budoucí vlády? Za jaké situace byste do vlády šli?

Nezlobte se, to je také na samostatnou diskusi. Odpovím lakonicky. KSČM má před sebou velkou perspektivu a budoucnost jako politická strana, která hájí zájmy většiny společnosti. O koalicích jednáme zásadně až na základě důvěry občanů vyjádřené ve volbách, nikoli před nimi. Preferujeme programové koalice, ne být ve vládě kdykoli a s kýmkoli, to je v rozporu s naším programem a směřováním. A na třetí otázku jsem ochoten odpovídat až po volbách. Mohu jen sdělit, že při jednání s každým trváme na dodržování ústavních principů a volebních slibů.

Chtěl byste na závěr něco vzkázat voličům?

Aby se nenechali odradit a znechutit politikařením, využili své volební právo a k volbám šli a beze strachu dali hlas KSČM. My své voliče nezklameme.

max | inStory.cz
Komentáře
Reklama
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Salma Hayek v slzách. Přišla o svou lásku

Styl

Neomýváte ovoce ani zeleninu? Hrozí vám závažné zdravotní problémy

Dům a zahrada

Splňte sobě i dětem zimní sen a postavte si iglú. Není to tak složité, jak to vypadá

1. Ed Sheeran se bude ženit!

2. Lady GaGa šokovala v Milánu svým kozím kožešinovým kabátem!

3. Karolína Kurková ozdobila slavnostní večer švýcarských hodinek a byla u toho zatraceně sexy!

4. Salma Hayek v slzách! Ztratila svého nejlepšího přítele, psího mazlíčka Lupe!

5. Věčná dietářka a moderátorka Lenka Špillarová trápí svoje tělo v posilovně!

خرید فیلتر شکن خرید vpn