Trump zřejmě brzy ohlásí převratný krok, kterého se jeho předchůdci báli

Špatná zpráva pro řidiče. Benzín i nafta v ČR nejspíš výrazně zdraží
Šéf Bílého domu by měl také ohlásit slibovaný přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Před tímto krokem varovali USA diplomaté a spojenecké země.
Trumpův poradce a zeť Jared Kushner v neděli ve Washingtonu oznámil, že prezident se dosud nerozhodl, zda formálně uzná Jeruzalém za izraelské hlavní město. Trump podle něj stále zvažuje fakta.
„Hodnotí spoustu různých faktů, a jakmile dospěje k rozhodnutí, neoznámím to já, ale on sám,“ řekl Kushner na konferenci o Blízkém východě, kterou pořádá Brookingsův institut. Podle dřívějších zpráv amerických médií by měl Trump rozhodnutí oznámit příští středu.
Trump, který rozhodnutí začátkem června o půl roku odložil, chce vyjít vstříc izraelské vládě, ale zároveň nepohřbít šance na mírový proces. Před přesunem ambasády do Jeruzaléma však v minulých dnech v Kongresu varoval americký spojenec, jordánský král Abdalláh II.
Kongres USA schválil přesun ambasády v Izraeli do „hlavního města“ Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti – Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama – každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona.
Pokud by USA skutečně ambasádu přestěhovaly do Jeruzaléma, v diplomatických kruzích to de facto znamená jeho uznání jako hlavního města. Podobná věc je právě pro Palestince nepřijatelná – i kvůli napjatým vztahům kolem jeho východní části.
Záležet bude na každém slově, jak Trump oznámení o přesunu pojme. Ministerstvo zahraničí ve Washingtonu již upozornilo americká velvyslanectví na Blízkém východě na možnost nepokojů a protiamerických protestů.
Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států včetně České republiky i USA má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.
Izrael východní Jeruzalém, který byl pod správou Jordánska, obsadil v roce 1967 a později město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Odporuje to původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou.
Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.