خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Slovensko čeká zemětřesení. Krize se po vraždě novináře se vyostřuje • Zprávy / inStory.cz
 

Slovensko čeká zemětřesení. Krize se po vraždě novináře se vyostřuje

Prezident ve svém projevu připomněl vzpomínkové akce, které se uskutečnily v pátek na Slovensku
 Zahraniční 
05. března 2018 04:05 / Aktuality.sk
  0   8
Slovensko má před sebou dvě možnosti – rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby spojené s těmi komunálními v listopadu. V mimořádném projevu to řekl prezident Andrej Kiska.
Nejnovější

Babiš o Benešových dekretech. Co si o tomto problému myslí?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

„Vidím dvě možnosti: rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost a získala důvěru parlamentu, nebo předčasné volby, které by v mnohých zemích byly nejpřirozenějším řešením,“ prohlásil Kiska. „Je možné je udělat rychle s komunálními volbami. O tom ale musí rozhodnout parlament 90 hlasy.“ 

Slovenský prezident zároveň oznámil, že v nejbližších dnech začne jednat s politickými stranami o tom, jak zemi dostat z krize. Svým projevem reagoval na události uplynulého týdne: vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a následné zveřejnění jeho zjištění o propojení italské mafie na lidi z okolí premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer.

Původně měl mít Kiska projev ve veřejnoprávní televizi až v 19.40. Svůj plán změnil poté, co svá prohlášení oznámili i předseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a předseda vlády Robert Fico. „To poslední, co naše společnost v napjaté situaci potřebuje, je politické divadlo na televizní obrazovce v podání nejvyšších ústavních činitelů,“ vysvětlil prezident. 

„Dnes je nedůvěra lidí vůči státu obrovská. Mnozí nedůvěřují orgánům činným v trestním řízení. Mnozí z osobní zkušenosti. A tato nedůvěra je oprávněná. Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Dospěli jsme do momentu, kdy vnímáme aroganci moci,“ pokračoval Kiska.

„I kdyby se ukázal být motiv vraždy dvou mladých lidí jakýkoliv, i kdyby byl náhodný, mnoho lidí je přesvědčeno, že tato tragédie v mnohém odráží všeobecnou slovenskou realitu. To je strašná vizitka stavu naší republiky po 25 letech její existence. Něco zlého je pod povrchem, něco zlého je v samotných základech našeho státu,“ sdělila hlava státu národu s tím, že nemůže ignorovat atmosféru v společnosti.

Premiér Robert Fico v mimořádném projevu reagoval na slova prezidenta Andreje Kisky. Fico se ostře ohradil vůči slovům o tom, že řešením současné politické krize může být radikální obměna členů vlády, anebo předčasné volby. „Návrhy na totální rekonstrukci vlády, spojenou s hlasováním o důvěře, jsou popřením výsledků demokratických voleb. Prezident se tímto prohlášením hlásí k opozici, která mluví o potřebě převratu na Slovensku,“ prohlásil premiér. 

„Pan prezident dnes přečetl prohlášení, které zjevně nebylo napsáno na Slovensku. Má rukopis lidí, kteří absolutně neznají ústavněprávní tradice a pravidla na Slovensku. A sledují úplně jiný cíl, než je stabilita naší země,“ řekl Fico do televizní kamery.

Fico dodal, že jeho cílem je vyšetření brutálního činu a „nebude tančit na hrobu dvou mladých lidí tak, jako to dělají opozice, média a prezident“.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Pigmentový knír aneb strašák (skoro) každé ženy. Jak se ho zbavit?

Dům a zahrada

Holé stěny vypadají smutně. Dekorace přitom můžete vyrobit sami a za babku

1. Zorka Hejdová předvedla vášnivé chvíle se svým čtyřnohým miláčkem

2. Fergie si vyjela newyorským metrem a má z toho zážitek na celý život

3. Taťána Gregor Brzobohatá nechyběla na květinové přehlídce v Pardubicích

4. Taťána Makarenko představila korunku, která ozdobí příští Miss Czech Republic

5. Čechomor zahraje u Vágnera na Katlově