Co by rozpad Evropské unie znamenal pro Českou republiku?

Je EU schopná změny?
 Zprávy 
01. února 2017 04:30 / Shutterstock
  5   0
Předseda Evropské rady Donald Tusk je přesvědčen, že rozpad Evropské unie by oslabil suverenitu jednotlivých států.
Nejnovější

Volby mají svoji první oběť

Tusk v dopise, který adresoval lídrům 27 členských zemí EU před nadcházejícím neformálním summitem na Maltě, vyslovil obavu, že by případný rozpad vedl k závislosti evropských zemí na USA, Rusku a Číně.

Podle Tuska je třeba přijímat velmi účinná opatření na záchranu společného evropského projektu. Vyjádřil přitom znepokojení nad některými prohlášeními představitelů nové americké administrativy, které mohou mít důsledky pro budoucnost EU a transatlantických vztahů.

„Znepokojující prohlášení nové administrativy USA, v rámci nového geopolitického kontextu ve světě, dělají naši budoucnost nepředvídatelnou," konstatoval Tusk v listu premiérům a prezidentům 27 zemí, kteří budou 3. února jednat na Maltě o budoucnosti EU.

Unie podle Tuska čelí největším výzvám ve své historii. Těmito výzvami jsou podle něj silná Čína, agresivní politika Ruska vůči sousedům a radikální islám, který je živnou půdou pro anarchii na Blízkém východě a v Africe.

V tomto kontextu jsou podle Tuska znepokojující tvrzení nového prezidenta USA Donalda Trumpa, že brexit je "nádherná věc" a ​​že i další členské státy budou následovat příklad Londýna.

„Rozpad Evropské unie nepovede k obnovení plné suverenity jejích členských států, ale k jejich skutečné a praktické závislosti na velmocech, jako jsou Spojené státy, Rusko a Čína. Pouze společně můžeme být zcela nezávislí," vzkázal Tusk lídrům zemí EU.

Tusk má možná i pravdu, ale to by se muselo dramaticky změnit vedení, myšlení a jednání Bruselu! Jinak se jedná pouze o další rétorické cvičení. Po česku řečeno, kecy v kleci!

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zpěvák slavné kapely byl odsouzen! Partnerce zlomil nos a žebra!

Styl

Pozor na oblíbená chia semínka! Kdy vám mohou škodit?

Dům a zahrada

Přírodní čistička vám odpadní vody vyčistí levně, nesmrdí a navíc vypadá hezky

1. Ed Sheeran měl nehodu, ruší světové turné!

2. Zpěvačka Mariah Carey okradena! Přišla o více než milion korun!

3. České celebrity se daly do politického boje! Podívejte se, kdo všechno šel k volbám!

4. Hvězda Ordinace se pochlubila miminkem v kočárku i štíhlou postavou

5. Tahle topmodelka se s tím nepáře! Na galavečer přišla s odhalenými ňadry