خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zeman chce vládu do června a Babiš má jasno • Zprávy / inStory.cz
 

Zeman chce vládu do června a Babiš má jasno

Kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je podle Babiše nyní jedinou variantou
 Zprávy 
22. února 2018 04:32 / Facebook
  0   2
Jedinou variantou vlády, která je nyní na stole, je podle premiéra v demisi Andreje Babiše kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů. Babiš to řekl po jednání se špičkami ČSSD a ODS.
Nejnovější

Reakce na Merkelovou výrok o odsunutých Němcích. Jak reagoval prezident a ostatní politici?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Občanští demokraté podle něj spolupráci opět odmítli. Prezident Miloš Zeman očekává, že Babiš sestaví novou vládu nejpozději do prázdnin. Pokud by se tak nestalo, už by tak shovívavý nebyl. Po jednání se Zemanem to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Pokud jsem pana prezidenta správně pochopil, představuje si, že by vláda měla od prázdnin vládnout už s důvěrou,“ řekl po schůzce se Zemanem Filip. Babiš považuje prezidentův požadavek za rozumný a chápe ho. „Chtěl bych vládu určitě dřív,“ řekl po jednání s ČSSD a ODS. 

Kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je podle Babiše nyní jedinou variantou: „KSČM a ČSSD jsou si programově blízko. Komunisté s námi velice detailně vyjednávají, ale nechtějí do vlády, což my také nechceme. Pokud ostatní strany nezmění názor na toleranci a nenahradí KSČM s tolerancí za jiné programové ústupky, tak je to jediné na stole.“

Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš debatoval o zahraniční politice, vládu s ANO i toleranci menšinového kabinetu opět odmítl. Babiš ale uvítal Fialovu výzvu, aby sněmovnu více informoval o stavu vyjednávání ohledně Dublinu IV nebo brexitu. „Jsem rád, protože bychom se měli snažit vystupovat v zahraničí jednotně,“ uvedl s tím, že k evropským tématům uspořádá schůzku, kam pozve předsedy všech stran.

Komunisté a SPD byli zatím jediné strany, se kterými ANO o vládě jednalo. Po nedělním sjezdu ČSSD se ale ve středu hnutí setkalo vedle ODS i se sociálními demokraty. Za ČSSD se schůzky zúčastnil Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola.

Podle Hamáčka se vedla diskuse především o programu. „Identifikovali jsme si devět okruhů, o kterých jsme připravení jednat,“ uvedl. Sociální demokraté prosazují například proplácení prvních tří dnů nemocenské nebo progresivní zdanění. Další schůzka obou stran je naplánovaná na příští týden. Podle Zimoly by se na ní měly řešit už konkrétní programové body.

Sociální demokraty brzdí usnesení sjezdu, podle kterého by v kabinetu neměla být trestně stíhaná osoba. Finální rozhodnutí ale bude na všech členech strany, kteří o případném vstupu do vlády budou nakonec hlasovat. Pro ČSSD je rovněž nepřijatelná podpora SPD. Předseda tohoto hnutí Tomio Okamura straně vzkázal, že je veřejným tajemstvím, že její klub není schopen garantovat hlasy všech patnácti poslanců: „Víme to prostě všichni.“

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Deset faktů, které jste netušili o obyčejných citronech

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

1. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

2. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

3. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...

4. Liza Minnelli shání peníze na důchod a rozprodává svou sbírku obrazů Andyho Warhola

5. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové