خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Velvyslanec Kmoníček o pozvání Zemana do Bílého domu • Zprávy / inStory.cz
 

Velvyslanec Kmoníček o pozvání Zemana do Bílého domu

Podle velvyslance Kmoníčka pozvání Zemana do Bílého domu platí
 Zprávy 
29. března 2018 04:15 / Česká televize
  2   5
Českou republiku navštívil předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Třetí nejvyšší ústavní činitel USA se setkal s premiérem v demisi Andrejem Babišem i s předsedy obou komor Parlamentu.
Nejnovější

Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Prezident Miloš Zeman ho ale nepřijal. „U čísla tři to není automatické. Prezident se schází s hlavami států a premiéry. Hrad chce držet preferenci, aby první kontakt byl se Slovenskem,“ vysvětluje velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Podle diplomatických zdrojů serveru Aktuálně.cz ale prezident Zeman odmítl Ryana přijmout, protože se cítí dotčen tím, že z USA nepřišla gratulace k jeho lednovému znovuzvolení.

Kmoníček tomu ale nepřikládá žádný význam, prezident Donald Trump podle něj písemná blahopřání zrušil. „Bílý dům pověřil velvyslance Stephena Kinga, aby blahopřání ústně předal,“ upřesnil v Interview Plus.

Velvyslanec rovněž odmítl informace deníku Právo, podle nichž měl Spojené státy pobouřit Zemanův inaugurační projev, ve kterém kritizoval novináře a některá média, včetně těch veřejnoprávních.

Někdejší ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře zdůrazňuje, že pozvání českého prezidenta do Bílého domu stále platí. Čeká se ale, až americká strana určí termín.

Podle Hynka Kmoníčka to bude možné teprve ve chvíli, kdy bude mít Česko vládu s důvěrou. „Témata jednání budou ve chvíli, až budeme mít vládu, která bude moci rozhodovat věci, které jsou tématy česko-amerických vztahů. Do té doby je to velice obtížné, protože o čem by si vyprávěli?“ ptal se velvyslanec ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Jedním z bodů agendy je podle něj i vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, o něhož kromě Spojených států usiluje i Rusko. Rozhodnutí je na ministru spravedlnosti v demisi Robertu Pelikánovi z hnutí ANO, který tvrdí, že ho prezident Zeman požádal, aby Nikulina vydal do Ruska. 

„Když jsem odjížděl do Spojených států, byla má instrukce přesně opačná. A nikdo ji nezměnil. Žádost americké strany byla první a z pohledu českého práva vše směřuje spíše tímto směrem. Předpokládáme, že bude asi vydán do USA,“ dodal Kmoníček. 

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Styl

Toužíte po dokonalých řasách? Vyrobte si domácí sérum na řasy, které skutečně funguje

Dům a zahrada

Oživte si zajímavým způsobem koupelnu nebo kuchyň

1. Vlastina Svátková nechala syny v kině samotné a s kočárem vyrazila na nákupy

2. Těhotná Doležalová vyrazila do nočního klubu

3. Raper AMCO šokuje. Poprvé si do studia pozval hosta

4. Exmanželka Petra Jandy dala přednost estetickému zákroku před svatbou

5. Daniel Hůlka opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří!