خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak vnímají Češi Velikonoce? • Zprávy / inStory.cz
 

Jak vnímají Češi Velikonoce?

Stále víc Čechů vnímá Velikonoce jen jako volno
 Zprávy 
31. března 2018 06:41 / Pixabay
  0   1
Velikonoce znamenají pro stále více Čechů jen prodloužené volno a prázdniny. V průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median, tak odpověděla bezmála polovina dotázaných.
Nejnovější

Prezidentská kancelář odmítá zveřejnit loňské platy a odměny. Žalob se nebojí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jako nejvýznamnější křesťanské svátky je naopak vnímá asi jen pětina lidí, což je nejméně za posledních 13 let. Jak často si spojujeme Velikonoce s příchodem jara, pak podle sociologů určuje hlavně počasí.  „Je právě zajímavé, že v čase spíš roste chápání Velikonoc jako prodlouženého víkendu. 42 procent říká, že to je prodloužený víkend nebo svátek jako každý jiný,“ upřesnil Radiožurnálu sociolog Medianu Daniel Prokop.

Lidí, kteří prožívají Velikonoce jako vrchol liturgického roku, je podle něj naopak stále méně. Zatímco v roce 2005 byly Velikonoce nejvýznamnějším křesťanským svátkem pro třetinu dotázaných, letos se jejich počet snížil zhruba na pětinu. 

„Nejčastěji to říkají lidé nad 60 let, asi 27 procent z nich říká, že to je pro ně primárně nejvýznamnější křesťanský svátek. Což je dáno tím, že religiozita je pořád vyšší v té starší populaci než u těch mladších. Mezi mladšími už to je v podstatě jenom nějaký výkyv v pracovním životě. Ačkoliv byl zavedený Velký pátek, tak ten spíš pomohl tomu, že je to vnímáno jako velký prodloužený víkend," dodal Prokop. 

Jak ale nedávno poznamenal kardinál Dominik Duka, mezi věřícími naopak v poslední době získávají velkopáteční obřady na významu. „My jsme dnes svědky toho, že skutečně velkou přitažlivost má právě velkopáteční liturgie, kde má člověk možnost naučit se na životním příběhu Krista i něco, co potřebuje pro svůj život. Především do takových chvil, kdy se sám cítí opuštěný, a kdy neví, jak dál,“ popsal Duka.

Velikonoce jako symbol jara vnímá podle letošního průzkumu něco přes třetinu dotázaných. To je stejně jako v posledních dvou letech. Ale o poznání méně, než v roce 2009, kdy bylo podle Prokopa o Velikonocích venku příjemně teplo.  

„Ono to záleží na počasí. Když je teplo před Velikonocemi, tak lidé většinou říkají, že to symbolizuje příchod jara a podobně. A když ty Velikonoce jsou brzo, nebo je před nimi zima, tak více převládá to jejich vnímání jako nějakého prodlouženého víkendu,“ řekl na závěr Prokop.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Hůlka zabodoval! Opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří

Styl

Toužíte po dokonalých řasách? Vyrobte si domácí sérum na řasy, které skutečně funguje

Dům a zahrada

Oživte si zajímavým způsobem koupelnu nebo kuchyň

1. Vlastina Svátková nechala syny v kině samotné a s kočárem vyrazila na nákupy

2. Těhotná Doležalová vyrazila do nočního klubu

3. Raper AMCO šokuje. Poprvé si do studia pozval hosta

4. Exmanželka Petra Jandy dala přednost estetickému zákroku před svatbou

5. Daniel Hůlka opět ukázal, že na muzikálová prkna prostě patří!