خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Banky nedodržují omezení ČNB a dávají hypotéky skoro na vše • Zprávy / inStory.cz
 

Banky nedodržují omezení ČNB a dávají hypotéky skoro na vše

Chování bank ohrožuje českou ekonomiku
 Zprávy 
07. dubna 2018 04:34 / Shutterstock
  1   0
České banky se nedrží doporučení centrální banky ohledně limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti, a to by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku země.
Nejnovější

Začíná velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté vyrážejí na silnice

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Ceny nemovitostí výrazně vzrostly, ale směrnice České národní banky (ČNB), jejichž cílem je omezit vysoce rizikové hypotéky, banky plně nezohledňují. Podíl nových hypoték, kde úvěry představují 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil 28 procent. To je vysoko nad 15 procenty, která doporučuje ČNB. Novější data agentura nemá k dispozici.

Velké množství těchto hypoték při současně prudkém růstu cen nemovitostí by v případě hospodářského poklesu, kdy mohou ceny nemovitostí padat prudce dolů, mohlo prohloubit ztráty bankovních ústavů.

„ČNB situace bedlivě sleduje a dál usiluje o to mít zákonné pravomoci pro stanovování úvěrových limitů a vymáhání jejich dodržování, abychom mohli naplňovat náš mandát, tedy udržování finanční stability českého finančního sektoru,“ uvedl pro web ČT24 ředitel odboru komunikace ČNB Marek Zeman. 

Centrální banka se podle něho uvedeným rizikem dlouhodobě zabývá a v nové Zprávě o finanční stabilitě, která bude zveřejněna v červnu, se chystá informovat o vývoji za druhé pololetí loňského roku a za první měsíce letošního roku. Moody's podle Zemana v podstatě kopíruje to, co ČNB psala ve svém materiálu zveřejněném letos na konci ledna.

Ceny nemovitostí v ČR stoupají, ve třetím čtvrtletí 2017 se meziročně zvýšily o 12,3 procenta. Moody's uvádí, že podle ČNB jsou nadhodnoceny o deset procent a překračují základní makroekonomické ukazatele.

„Zadlužení českých domácností se postupně zvyšuje, a pokud by tento růst nebyl zadržen, může mít negativní dopad na finanční sílu obyvatelstva a vyústit ve snížení odolnosti bank i celé ekonomiky,“ uvedl analytik Moody's Arif Bekiroglu.

Finanční zdraví českých domácností a jejich schopnost splácet úvěry hraje v české ekonomice významnou roli. Domácnosti dříve přispěly ke zmírnění dopadu poklesu vývozu. Nicméně postupné zvyšování základní úrokové sazby v příštích 24 měsících spolu s navýšením kapitálových rezerv by mělo přispět k omezení jak rizikového chování bank, tak ke snížení cen nemovitostí a hypoték, uzavírá agentura Moody's.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Eva Longoria se dočkala: Ve 43 letech se stala poprvé mámou!

Styl

Chcete se udržovat v super kondici? Jezte podle orgánových hodin

Dům a zahrada

Chystáte se sbírat třešně? Tak to vám přijde vhod fígl, jak je snadno zbavit pecek

1. Nadějná zpěvačka Karolína Gudasová má po kariéře. Už je zase těhotná

2. Moderátorka Czadernová ukázala roztomilou rodinku

3. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

4. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

5. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit