خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Dejte si pozor! Dnešek patří v souvislosti se sebevraždami mezi nejrizikovější dny • Zprávy / inStory.cz
 

Dejte si pozor! Dnešek patří v souvislosti se sebevraždami mezi nejrizikovější dny

Ženy nejčastěji volí sebevraždu otravou
 Zprávy 
16. dubna 2018 04:07 / Pixabay
  0   0
Denně si v Česku sáhnou na život tři lidé, nejvíce sebevražd se stane v březnu a dubnu a ze dnů vede pondělí. Tyto informace vyplývají z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Nejnovější

Reakce na Merkelovou výrok o odsunutých Němcích. Jak reagoval prezident a ostatní politici?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Policie počty sebevražd zaznamenává od roku 1876, takže ČSÚ může data srovnávat už 140 let. Ukázalo se, že počet sebevražd sice v posledních letech klesá, i tak ale stále velké množství lidí řeší své problémy právě tímto způsobem. Nejméně dobrovolných odchodů ze života bylo evidováno v roce 2016, kdy sebevraždu spáchalo 1 316 lidí.

V roce 1876 se na území dnešní ČR zabilo vlastní rukou kolem 1 500 lidí. Od té doby počty sebevrahů rostly, maxima dosáhly v roce 1934, kdy u nás za světové krize spáchalo sebevraždu 4 007 lidí. V období obou světových válek je zaznamenán obrovský pokles, ale to jsou data nevěrohodná či neúplná. Po 2. světové válce se počet ustálil na 2 000, ale dále narůstal až do roku 1970, kdy dobrovolně odešlo ze života 2 824 lidí. Od té doby až dodnes počty postupně klesají.

Mezi lidmi obecně převládá názor, že nejrizikovějším obdobím v souvislosti se sebevraždami jsou Vánoce. Statistiky ale hovoří jinak. „Je to přesně naopak, prosinec je měsícem s nejmenším počtem sebevražd. Maximální počet zemřelých sebevraždou vykazují jarní měsíce březen a duben,“ tvrdí statistici, kteří studovali data shromažďovaná 140 let.

Určitý vliv na psychiku nešťastníků mají i jednotlivé dny, nejvíce lidí se prý zabije v pondělí, nejméně pak o víkendu, zejména v sobotu. Vůbec nejhorší den, co do počtu sebevražd, je 1. leden. Ze statistik také vyplynulo, že čeští muži jako nejčastější způsob odchodu ze světa volí oběšení. Na druhém místě volili střelnou zbraň, ženy pak otravu. Zbytek ukončil život skokem z výšky, nebo skokem či lehnutím před pohybující se předmět.

V posledních letech volí dobrovolný odchod ze života větší počet mužů než žen. „Od roku 2004 každoročně přesahuje počet mužů čtyřnásobek počtu žen,“ upřesnili statistici.

K nejpočetnějším skupinám sebevrahů v Česku patří mladí lidé, osamělí starší muži a pacienti propuštění z lůžkové psychiatrické péče. V porovnání s ostatními státy Evropské unie patří Česko v souvislosti s četností sebevražd k horšímu průměru. Nejvíce sebevražd bývá v pobaltských zemích, především v Litvě, nejméně pak v jižní Evropě.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Body a korzety jsou velmi sexy. Přestaňte je schovávat, jsou totiž hitem letošního léta

Dům a zahrada

Pěstování rajčat na balkoně? Stačí vědět, jak na to

1. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

2. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

3. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

4. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

5. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...