خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zasypal Česko pyl z řepky? Hloupost, je to něco úplně jiného • Zprávy / inStory.cz
 

Zasypal Česko pyl z řepky? Hloupost, je to něco úplně jiného

Česká republika se díky řepce v současné době zabarvila do žluta
 Zprávy 
02. května 2018 04:07 / Pixabay
  4   2
Drobná zrníčka pylu už několik dní pokrývají Česko, i ve velkých městech vytvářejí žlutou pokrývku. Podle alergologa Ondřeje Rybníčka z Fakultní nemocnice v Brně však pyl nepochází z řepky, jak si lidé stěžují hlavně na sociálních sítích, ale z borovic a smrků.
Nejnovější

Babiš je spokojený s korunou. Vstup Česka do eurozóny není prioritou

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Letos podle lékaře přišla jejich silná sezona, a proto je množství pylu vyšší než v minulých letech.

Může za žlutou pokrývku opravdu řepka?  Podle lékaře je to úplná blbost. Říká se tomu sírový sediment, i když to se sírou nemá nic společného a způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka.

Dráždí řepka alergiky? Pyl řepky létá na malé vzdálenosti od polí a příliš nealergizuje, vadí spíš silná vůně. Funguje jako spouštěč jako třeba chlad. Když se vyjde z tepla do zimy, někdo začne kýchat, ačkoliv nelze být alergický na chlad.

Pylu ale letos poletuje enormní množství a je vyšší než v uplynulých letech. Z jakého důvodu? Borovice a smrky mají tři až pětileté periody, kdy kvetou silně. Letos přišla silná sezona.

Za současnou situaci může i počasí. Když zaprší, pomůže to. Sezona břízy díky dešti letos nebyla tak hrozná, jak se dalo předpokládat. Nyní ale nepršelo, takže se pyl snáze uvolňuje, a když fouká vítr, tak se uvolňuje ještě lépe a dostává se dál od zdroje.

A Kdy se množství pylu v ovzduší sníží? Situace už se bude zlepšovat, bříza je pryč, dub ještě nějakou chvilku bude zlobit, ale začnou trávy. Obrovské množství pylu je vždy záležitostí osmi až deseti dnů a ty nyní končí. Navíc jde o jehličnany, které jsou neškodné. Není pyl jako pyl, to obrovské množství je vidět, ale neškodí. To je jako když lidé tvrdí, že jsou alergičtí na topoly, když létá jejich chmýří. Přitom to nealergizuje, protože jde o semena s polétavým aparátem. Kvetou ale trávy, které na rozdíl od chmýří nejsou vidět. Takže to je takový optický klam. 

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátorka televize Prima už se sukním nevyhýbá. Konečně se zbavila dlouholetého trápení

Styl

Sexuálně abstinujete? Vaše vagína tím nepředstavitelně trpí

Dům a zahrada

Rady a tipy, jak zkrátit nahrávání videí na server

1. Leoš Noha překvapil. Nemá řidičák

2. Ředitelka České Miss Eva Čerešňáková lenošila na lodi

3. Angelina Jolie kvůli sporům s Pittem nemůže vycestovat s dětmi

4. Porotce Superstar Ben Cristovao si tuhle roli vyzkousel už ve filmu. Za dva týdny bude v kinech

5. Michaela Habáňová řádila na jachtě

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن