خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Nachází se Česko v hluboké politické krizi nebo nenachází? • Zprávy / inStory.cz
 

Nachází se Česko v hluboké politické krizi nebo nenachází?

Nemáme žádný plán B, řekl Brabec v České televizi
 Zprávy 
28. května 2018 04:15 / Česká televize
  1   5
Předseda ODS Petr Fiala tvrdí, že Česko zažívá hlubokou a nejdelší politickou krizi od listopadu 1989. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce. Situaci, kdy vláda sedm měsíců od voleb stále nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vnímá stejně i předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Nejnovější

Kdo nakonec vezme křeslo na ministerstvu zahraničí?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Místopředseda ANO a vicepremiér v demisi Richard Brabec však takové hodnocení odmítá. „Já politickou krizi beru tak, že nefunguje vláda, sněmovna je roztržená, na ničem se nemůže shodnout, neschvaluje zákony. Ale to není pravda. Dnes je stav takový, že sněmovna funguje,“ řekl Brabec.

Fiala si však myslí, že sedmiměsíční existence vlády bez důvěry už je mimo rámec ústavy. Jedním z viníků je podle šéfa ODS prezident Miloš Zeman, který dává hnutí ANO volné ruce a netlačí ho ke snaze o hledání podpory většinou poslanců. Podle Bartoše by v případě dalších průtahů při druhém jmenování premiéra bylo namístě zvážit ústavní žalobu na prezidenta. 

Hnutí ANO jedná o koaliční menšinové vládě s ČSSD za podpory komunistů. Sociální demokraté ke vstupu do kabinetu pořádají vnitrostranické referendum, jehož výsledky by měly být známé v polovině června. Brabec věří, že ho schválí a bude moci vzniknout vláda s důvěrou. „Nemáme žádný plán B,“ dodal. 

Některé okolnosti sociálně demokratického referenda jsou podle Bartoše podezřelé. „Zveřejňování průběžných výsledků v krajích dává prostor k nátlaku i stranickému boji v rámci sociální demokracie,“ upozornil. Myslí si, že jedním z hráčů, který na ČSSD tlačí, je prezident. 

Předčasné volby nepovažuje nikdo z trojice diskutujících za dobré řešení. Podle Brabce se však může stát, že nebude jiná možnost. Takovou interpretaci důrazně odmítl Fiala. „Jako by neexistovala jiná varianta, než že za každou cenu bude Andrej Babiš premiérem. Nemůžeme přistoupit na to, že všechno je to o jednom člověku,“ řekl a upozornil, že ANO nezískalo ve volbách 50 %, ale jen 30 % hlasů, a nemůže si tedy dělat, co chce. 

Šéf ODS připomněl, že jmenoval pět podmínek, které by vládu s důvěrou neopírající se o extremistické strany KSČM a SPD umožnily. Mezi nimi je například odchod trestně stíhaného Babiše z vlády nebo konec hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD.

Ta funguje jak podle Fialy, tak i podle Bartoše. Rozbít tento pakt mohlo podle šéfa Pirátů jedině odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z vedení sněmovny, což zpočátku požadovala ČSSD. „To bylo to jediné, co to mohlo narušit. Z tohoto požadavku bohužel ČSSD ustoupila,“ řekl Bartoš.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Eva Longoria se dočkala: Ve 43 letech se stala poprvé mámou!

Styl

Naučte se dávkovat kosmetiku. V čem lidé dělají největší chybu?

Dům a zahrada

Chystáte se sbírat třešně? Tak to vám přijde vhod fígl, jak je snadno zbavit pecek

1. Nadějná zpěvačka Karolína Gudasová má po kariéře. Už je zase těhotná

2. Moderátorka Czadernová ukázala roztomilou rodinku

3. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

4. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

5. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit