خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Nová hrozba pro české řidiče? • Zprávy / inStory.cz
 

Nová hrozba pro české řidiče?

Čeká nás naprostý kolaps dodávek ropy z Venezuely?
 Zprávy 
10. června 2018 04:18 / Pixabay
  0   3
Čeští řidiči si v uplynulém týdnu oddechli. Ceny pohonných hmot sice nadále rostly, ale výrazně pomalejším tempem než během „zběsilého“ května. Litru benzínu Natural 95 zdražil o 17 haléřů (na 33,48 Kč/l), litr nafty dokonce jen o 13 haléřů (na 32,61 Kč/l).
Nejnovější

Kdo nakonec vezme křeslo na ministerstvu zahraničí?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn

To jsou cenové nárůsty, k jejichž zdolání v nejvyhrocenějších květnových dnech stačilo pouhých 24 hodin. Jinými slovy, ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic se postupně stabilizují. To je dáno poklesem cen ropy na světových trzích a sestupným trendem ve velkoobchodních cenách pohonných hmot na palivové burze v Rotterdamu, která je směrodatná pro ceny u čerpacích stanic v ČR.

K poklesu dochází od posledního květnového týdne, avšak v konečných cenách se zlevnění ropy a velkoobchodně prodávaného benzínu a nafty projevuje s dvou až třítýdenním zpožděním. Proto nyní pozorujeme jakýsi „dojezd“ květnového cenového vzletu, který
do poloviny června ustane zcela. V příštím týdnu tak lze očekávat stagnaci cen pohonných hmot v ČR či jen jejich mírný nárůst, v řádu jednotek haléřů na litr.

Barel ropy je nyní o čtyři až pět dolarů levnější než v období květnových maxim, kdy stál i více než 80 dolarů. Pro české řidiče nyní představuje klíčovou hrozbu situace ve Venezuele. Ta nyní zvažuje aplikaci právní procedury „force majeure“, která za mimořádných okolností v podstatě umožňuje vyvázat se ze smluvních závazků. Jinými slovy, venezuelský státní podnik PDSVA je připraven odběratelům sdělit, že není schopen smluvně dojednaný objem ropy dodat. Závažný výpadek dodávek ropy by pochopitelně vedl k opětovnému zdražování ropy na světových trzích a k další možné eskalaci cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic.

Růst korunové ceny pohonných hmot však bude v takovém případě tlumit posilování české měny vůči dolaru, které lze předpokládat v souvislosti s pokračující slovní intervencí České národní banky ve prospěch koruny. Dramatického květnového zdražování se řidiči během června tedy obávat nemusí.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Eva Longoria se dočkala: Ve 43 letech se stala poprvé mámou!

Styl

Naučte se dávkovat kosmetiku. V čem lidé dělají největší chybu?

Dům a zahrada

Chystáte se sbírat třešně? Tak to vám přijde vhod fígl, jak je snadno zbavit pecek

1. Nadějná zpěvačka Karolína Gudasová má po kariéře. Už je zase těhotná

2. Moderátorka Czadernová ukázala roztomilou rodinku

3. Ornella Štiková, kterou její máma nazvala "hnusou holkou", si nervy uklidňuje ve fastfoodu

4. Martin Zounar vzal dceru mezi dinosaury

5. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit